- 338 volledige traktementen, overtochtskosten, verlofstraktementen en pensioenen) kunnen worden volstaan. Voor het militair leeraarspersoneel zullen de financiëele lasten ten volle gedragen moeten worden. Nederland zou voor de élèves bestemd voor het Nederlandsche leger moeten betalen op dezelfde wijze als door Indië aan Ne derland voor de aldaar opgeleide Indische officieren wordt bij gedragen. De bijdragen van Indië aan Nederland zullen dus ver minderen en van Nederland zullen bijdragen ontvangen worden. De overtochtskosten voor de naar Nederland te detacheeren officieren zullen meer bedragen dan die aan het thans gevolgde systeem verbonden, ook al omdat een zeker gedeelte met vrouw en wellicht met een of 2 kinderen reizen. Hier staat tegenover, dat hun recht op verlof eenige jaren later valt en daardoor vele officieren slechts eens in stede van 2 malen met verlof naar Nederland zullen kunnen gaan. Waar nu het in Indië examen doende twintigtal uitgezon derd de ouders zich groote financiëele en moreele opofferingen getroosten om hunne kinderen officier te doen worden, zal tegen over het opheffen van die nadeelen de betaling van een zeker bedrag van die ouders kunnen gevorderd worden en bij de vast stelling van de te betalen som rekening kunnen worden gehouden met de inkomsten der ouders. Ondanks dit alles zal de natie zich meerdere offers moeten getroosten dan thans, maar de voordeelen zullen groot zijn, want behalve de niet gering te schatten voordeelen verbonden aan het in Indië kunnen beschikken over een reserve aan officieren in tijd van oorlog tegen een buitenlandschen vijand, zal het moe derland de liefde winnen van zoovele ouders, die thans, hoewel zij hun beste krachten wijden aan Nederlands koloniaal bestaan, door de zuinigheidsbeginselen van dat moederland voortdurend in financiëele zorgen verkeeren en wat is onnatuurlijker de schoonste ontwikkelingsperiode hunner kinderen niet kunnen bewaken en genieten. In het midden latende of het streven, om Nederlandsch-Indië zooveel mogelijk van de zich aldaar bevindende onderwijsinrich tingen te berooven, wel een goede politiek mag heeten en erken nende, dat met den thans bestaan den toestand de financiën van

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 354