341 was, dank zij de bemoeiingen van den postcommandant te Badjoa, Aroe Palakka onze zaak toegedaan, waardoor het zich liet aan zien, dat, zoodra onze wapenen eenig succès zouden hebben, een deel der Bonische grooten zich aan onze zijde zoude scharen. Eindelijk werd de veldtocht begonnen in een gunstig jaargetijde, was de landing, gesteund als zij kon worden door de bezetting van Badjoa, aan minder moeilijkheden onderhevig, en beschikte van Swieten over hulptroepen, die, onder de leiding van een zoo voortvarend en kundig man als de gewezen officier, toen maals assistent-resident, Bakkers, een bruikbaar element genoemd mochten worden. De generaal van Swieten was de rechte man op de rechte plaats; hij trok partij van wat het verleden te leeren gafvan Geen had hem geleerd op welke wijze het doel wel, Steinmetz had laten zien hoe het niet bereikt kon worden. Het angstvallig vereenigd houden van de troepen, het immer boven alles bedacht zijn op eigen veiligheid, het terugdeinzen voor stoute tochten in het hart van het land, had geleid tot de mislukking van de vorige expeditie. Zonder overijling, immer bedachtzaam maar met den vasten wil het rijk van Boni den trotschen nek te doen buigen, leidde de generaal van Swieten den krijgstocht in 1860, dien hij met een voor Nederland eer vollen en voordeeligen vrede wist te beëindigen. De krijgsverrichtingen der mobiele colonne uit Maros op het einde van Januari 1860 onder leiding van den majoor Ardesch, begonnen met het doel de operatiën van generaal Steinmetz te •steunen, hadden al spoedig een gansch ander karakter gekregen. De Boniërs hadden zich, toen zij zich niet langer behoefden te verdedigen tegen aanvallen der troepen onder Waleson, van de leiding der zaken meester gemaakt en onze krijgsmacht ter Oostkust beschouwende als eene quantité négligeable, plannen beraamd ons in ons eigen gebied te verontrusten. Onophoude lijke troepenverplaatsingen waren daarvan het gevolg; van aan vallers waren wij verdedigers geworden. Al moet erkend worden, dat ons optreden op de grenzen der Noorder- en Zuiderdistricten niet zonder succès was, toch valt het niet te loochenen, dat de toestand verre van zuiver kon heeten. De rust in die gewesten .zou eerst dan verzekerd zijn als het kwaad in zijn oorsprong

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 357