SU aanwezigheid der hulptroepen nog het voordeel af, dat de tegen stand der bevolking van de door de colonne bezochte streken slechts zeer zwak was, hetgeen moet worden toegeschreven aan de vrees voor plundering. Ongeacht de als voorhoede gebezigde benden van Aroe Palakkar was majoor Staring zoo voorzichtig geweest zijne colonne dus danig in te deelen, dat, al mochten die benden terugwijken bij een stooten op den vijand, de uit eigen troepen bestaande kern voldoende tijd had zich tot het gevecht te ontwikkelen. Die maatregel is gebleken niet overbodig te zijn geweest, want, on danks de kundige en flinke leiding van Bakkers, liet het optreden der hulptroepen veel te wenschen over zoodra het tot eene ont~ moeting kwam. De tocht, die, hoewel vele moeilijkheden door het terrein aan geboden overwonnen moesten worden, voorspoedig mocht heeten, legde getuigenis af van onze doortastendheid en deed den Boniërs begrijpen, dat den generaal van Swieten niets onmogelijk was. Waar Boni kwetsbaar was, leerde het de kracht onzer wapenen gevoelen. Met Starings optreden was de reeks der krachtige oorlogshandelingen geopend, die binnen één maand tot de bevre diging van Boni hebben geleid. Allereerst kwam Sindjaï aan de beurt. Na de landing te hebben voorbereid door geschutvuur der schepen op Balang-Nipa en Man- gara-Bombang werd den volgenden dag, den 24on, tot het debar- kement overgegaan onder bescherming van gewapende sloepen en barkassen. Dank zij eene wel uitgevoerde omtrekking het in van G-een's tijd zoo deugdelijk gebleken middel—zagen de troepen zich zonder noemenswaardige verliezen al spoedig in het bezit van de met 28 vuurmonden beplante vijandelijke stelling. De vijand, uit vrees voor de uit het Zuiden naderende colonne Sta ring, niet kunnende wijken naar het gebergte, zag zich gedwongen de Tangkarivier over te trekken en Balang-Nipa prijs te geven. De eb, die ons gunstig was geweest tijdens de landing der troepen, begunstigde weinige uren later de wijkende Boniërs. Dank zij den lagen waterstand in de rivier werd 's vijands vlucht gemakkelijk gemaakt, waardoor het onmogelijk was hem volko men te verslaan. Evenwel het resultaat was zeer bevredigend. De streek kwam onmiddellijk in onderwerping, Palakka's zoon

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 360