347 mocht hebben genesteld, te verjagen. Deze geschutsoort behoort bij de voorhoede eene plaats te vinden, tenzij het terrein dwingt van mortieren gebruik te maken. De cavalerie, zoo miskend tijdens de vorige expeditie, kreeg in 1860 gelegenheid van hare eigenaardige geschiktheid voor 't gevecht blijken te geven. Zoo volgde achter den voortroep een sectie infanterie een peloton cavalerie, dat met die afdeeling belast werd met het verrichten van den verkenningsdienst, terwijl de rest van de ruiterij bij de hoofdcolonne ingedeeld een werkzaam aandeel nam, eerst in het zuiveren van kampong Bola-Salempa, daarna in het den vijand afsnijden van diens terugtochtslijn en in diens vervolging. De wijze, waarop van Swieten de cavalerie gebruikte, bewijst wel, dat de generaal de eigenaardigheden van het wapen der cavalerie beter scheen te kennen, ze in ieder geval beter wist aan te wenden, dan de leiders der expeditie in 1859 'en, dat hij zich omtrent 's vijands gevechtswaarde een juister oordeel had gevormd dan dezen. De marsch om 5 u. 30' aangevangen werd ongehinderd voort gezet tot men 7 u. 30' in de vlakte vóór Boni déboucheerde. Het verloop van het gevecht om de hoofdplaats, in Hooyer's Krijgsgeschiedenis voldoende nauwkeurig beschreven, zullen we hier niet vermelden. We merken slechts op, dat in dien strijd de vier wapens gelijktijdig in actie waren, hetgeen de aandacht verdient, en dat de cavalerie door eene geslaagde omtrekking langs de Zuiderface van Boni den vluchtenden vijand wist te be letten in Westelijke richting uit te wijken. Boni viel ons in handen ten koste van een verlies van 4 ge sneuvelden en 22 gewondende overwinning was dus niet te duur gekocht. Krachtig en snel optreden maken dergelijke resultaten mogelijk, talmen en halfwerk leiden tot het tegendeel. Wij herin neren den lezer aan generaal Steinmetz's last tot het kappen van den breeden weg naar Boni; reeds den eersten dag leden we daarbij een verlies van 15 dooden en gewonden en welke voordee- len konden dat verlies tegenover worden gesteld? Onmiddellijk nadat Boni genomen was, rukte de generaal van Swieten naar Palakka op, welke plaats te half drie werd bereikt. Palakka was het punt van waaruit de generaal zou oprukken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 363