349 invloed moest zijn op de samenstelling der tegen de sterkte aan te voeren troepenmacht, terwijl eindelijk de colonne voor de- verkenning gebezigd niet sterker was dan noodig kon zijn. Ar tillerie nam de generaal niet mede, omdat bij de geiinge kennis, die men van het terrein bad, dit wapen der colonne meer tot last dan tot nut zou kunnen strekken. Dat dit laatste inder daad het geval geweest zou zijn, bleek eerst toen de verkennings colonne reeds op marsch was, evenals het reeds ontruimd zijn der sterkte. Pasempa viel den onzen zonder slag of stoot in handen, het geen veilig beschouwd mag worden als een gevolg van het ener giek optreden des bevelhebbers, wiens handelingen bewezen hadden, dat hij de bevrediging van het Bonische rijk onverzet telijk wilde. Het snelle en krachtige ageeren van af den aanvang der expeditie tot op het toenmalige tijdstip, het schrijven aan de kiesheeren, waaruit bleek de geneigdheid om zoo mogelijk zonder bloedvergieten tot zijn doel te geraken en de onmiddellijk op het onbevredigend resultaat dier proclamatie gevolgde actie,, dat alles liet niet na eene voor ons gunstige wijziging te bren gen in de gezindheid der bevolking. Wel moet niet uit het oog worden verloren, dat de houding der koningin mede als een der factoren, en niet de minst belangrijke, die op den gang van zaken invloed hadden, aangemerkt mag worden, maar zou de daardoor verwekte tweedracht ons iets gebaat hebben als even krachteloos was gehandeld als in 1859? Pasempa, dat bij gebrek aan de daartoe noodige middelen door de verkenningscolonne niet vernield kon worden, werd aan de vlammen prijsgegeven. Het is bekend, dat generaal van Swieten in het algemeen wars was van brandstichten. Dat hij zich niet overgaf aan ziekelijke philanthropie bleek wel uit de wijze waarop hij te Pasempa te werk ging. De versterking te doen bezetten stemde niet overeen met zijne verdere plannen, haar ongedeerd den vijand terug te geven ware eene verregaande dom heid geweest (op kleiner schaal meer dan eens op Atjeh ver toond), vernielen was voor 't oogenblik althans niet doenlijk, verbranden was het eenige, dat restte. Vóór daartoe werd overgegaan, was van de sterkte eene schets gemaaktdeze kon mogelijk nog eens nuttig blijken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 365