- 855 Het „beter laat dan nooit" was echter ook hier van toepas sing en in verband met de toegestane gelden kon nu aan iedere compagnie 85.— als tegemoetkoming voor de kosten der ver voermiddelen worden verstrekt; kon aan de achterblijvende vrouwen en kinderen worden medegedeeld, dat zij gedurende de afwezigheid van hunne mannen zouden worden gevoed over eenkomstig tarief 20; werd ter verbetering dér menages te goed gedaan voor ieder Europeaan f 0.10 en voor iederen inlander f 0.07 per dag en kregen de officieren 6.-—, de onderluitenants f 5.— daggeld ten hoogste gedurende vier dagen. Zoo kon dan op gepaste wijze voor den troep worden gezorgd. Toch geschiedde dit onzes inziens niet, zooals wij het gewenscht hadden. Zoo werd b. v. voorgeschreven, dat op de bivakplaatsen geen afdaken zouden worden gemaakt, doch dat volstaan kon worden met het maken van schuiltenten met behulp der spreien, waartoe de noodige bamboe plaatselijk kon worden aangekocht. De troep heeft daardoor kans geloopen groote ellende te moeten lijden (b. v. indien het had geregend). Het zal wel steeds een vraag blijven, waarom geen afdaken mochten worden gemaakt. Het materiaal daarvoor is zeer goed koop, een atap van palmblad kost f 0.02, een bamboe f 0.03 h f 0.05 per stuk. Had men een drie of viertal dagen te voren ge waarschuwd, dan zouden op de bivakplaatsen voldoende atappen beschikbaar zijn "geweest tot het onder dak brengen van den geheelen troep. Aangezien een atap lang is 1,5 M. en men voor een dak van 1.5 M. breedte 12 stuks noodig heeft, zou het onderdak brengen van drie man 12 X f 0-03 f 0.06 (aan bamboe) f 0.30 gekost hebben, dus per man f 0.10. Yooreene compagnie, berekend a 100 man, zou dit dus eene uitgave van f 10 zijn geweest. Die afdaken hadden ongeveer den onder- staanden vorm kunnen hebben; aan den boven voorkant 2 ataps voor het inslaan van den regen, bodem belegd met alang-alang. Afdaken voor de paarden moeten hooger zijn en zouden dus meer kosten, doch te Tandjong-Oost wa ren deze voor een groot gedeelte reeds aanwezig. Dl. II, 1901. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 371