356 Uit een en ander volgt, dat de kosten geen overwegend bezwaar hadden kunnen zijn, te meer wijl voor het maken van schuil- tenten van spreien ook bamboe moest worden aangekocht en de gebruikte materialen voor den halven prijs weer aan de bevolking hadden kunnen worden verkocht, indien men met hen maar be hoorlijk kan onderhandelen. De intendance was reeds voor het begin der manoeuvres naar de verschillende bivakplaatsen gereden om daar alles op te nemen. Zij maakte van die gelegenheid gebruik om, zonder daarom trent een stafofficier te hooren, de juiste plaats van enkele der bivaks te bepalen. Een eenig verschijnsel in onze geschiedenis! Over het algemeen kan echter worden gezegd, dat zij alle moge lijke middelen heeft te baat genomen om voor de verpleging naar behooren te kunnen zorgen. Vooral bij de Zuidpartij was daarover maar één roep. Toch zijn ook hier nog enkele opmerkingen te maken, al lag de schuld daarvan niet altijd aan de intendance zelf. Zoo was bepaald geworden, dat de aan de manoeuvres deel nemende intendanten met de betrokken leveranciers in overleg moesten treden voor de levering op de bivakplaatsen van al hetgeen voorkomt in tarief 15. Evenwel had al het benoodigde plaatselijk kunnen worden aangekocht tegen vooraf vast te stel len prijzen, waardoor vele transportkosten zouden zijn verme den. Bovendien is men in dit geval ook niet consequent te werk gegaan. Immers gaba mocht worden 'aangekocht, maar rijst niet. Alle artikelen voor de menages benoodigd waren eveneens bij de bivakplaatsen in voldoende hoeveelheid verkrijg baar, zóó zelfs, dat rijzing der prijzen door grootere vraag niet bepaald was te vreezen. De hierboven vermelde bepaling heeft bovendien nog op andere wijze hare nadeelige werking doen gevoelen. Uit angst, dat de leverancier wellicht nalatig zou blijken te zijn de benoodigde voorraden te leveren, werd bepaald, dat op den dag van afmarsch van het garnizoen naar de eerste bivakplaats ieder man een noodration voor twee maaltijden moest medenemen, welk ration op de bivakplaats aan den intendant der betrokken partij weder moest worden ingeleverd. Tengevolge van deze bepaling werden vele blikken beschadigd 1). 1) De troep leerde echter eens met het noodration marcheeren. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 372