357 - De regeling van de verstrekking van het eten getuigde van een goed inzicht, 's Morgens voor den afmarsch ontbijt; zoo spoe dig mogelijk na aankomst op de bivakplaats middageten (soep); 's avonds aldaar avondeten, terwijl voor de menagemeesters en het keukenpersoneel was bepaald, dat deze in het nacht kwartier moesten achterblijven, daar alles voor het middageten gereed moesten maken en op zoodanig uur naar het nieuwe bivak zouden afmarcheeren, dat geen ontmoeting met de troepen plaats behoefde te hebben en de troep toch korten tijd na aankomst in het nieuwe bivak het aldaar opgewarmde eten zou kunnen nuttigen. De bivakcommandant zou iederen dag het uur van afmarsch voor dit personeel opgeven, terwijl hij bovendien ge rechtigd was om in het belang der verpleging van deze regeling af te wijken, mits de oefening daardoor geen hinder kon onder vinden. Verder was bepaald, dat in den ransel moesten worden mede genomen, behalve eene verschooning en eene sprei, een tweede paar schoenen en een kapotjas. Aangezien de troep slechts 4' /2 dag buiten het garnizoen zou blijven, hadden de beide laatstge noemde artikelen thuis kunnen blijven, waardoor het aantal transportartikelen zou zijn verminderd. Hadden de compagnies commandanten goed toegezien, dat met een paar deugdelijke schoenen werd uitgerukt, dan zouden deze het wel 4 dagen hebben kunnen uithouden, terwijl de kapotjas niet noodig was. Zooals reeds boven gezegd is, zou de troep gevoed worden vol gens tarief 15. In verband daarmede werden door de intendance schaftorders gemaakt, die aangaven, dat ook de Europeanen gedurende al de manoeuvre-dagen rijst zouden moeten eten. Met het oog op de te eischen krachtsinspanning was het ge- wenscht geweest een zwaardere voeding voor hen toe te staan en hen b.v. één dag peulvruchten met versch varkensvleesch of gerookt spek te verstrekken. Dat hierop eenigszins is gerekend blijkt uit het feit, dat door sommige menages aardappelen waren medegevoerd. Blijkbaar is echter bij de samenstelling der schaftorders de Algemeene Order 1890 No. 37 tot voorbeeld genomen en daaruit voor de Europeanen de dagen genomen, waarop rijst den hoofdschotel van het menu vormt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 373