362 „geen gegevens van beteekenis verkregen kunnen wordenslechts „is in het algemeen gebleken, dat de wegen, welke op de kaart „voorkomen, voor alle wapens, de voetpaden echter niet voor „veldartillerie bruikbaar zijn." Om 10 uur n. m. kwam de uitgezonden wielrijder bij den leider met de instructie voor den voorpostencommandant der Zuidpartij, waarin werd bepaald, dat stelselmatige voorposten zouden wor den uitgesteld: 1 sectie zou stelling nemen in den Noordrand van Tipar Noord (ten Noorden van Sitoe Tipar); 1 sectie op den grooten weg, 500 M. ten Zuiden van paal 19 en 1 sectie in kampong Gandaria ten Westen van paal 19. Het voorposten-detachement zou op den grooten postweg ongeveer bij Paal Sigoenoeng worden opgesteld. Aangezien de bivakplaats van de Zuidpartij gelegen was bij Tji- salak Noord, was de voorposten-stelling 2500 M. van het bivak verwijderd. In verband met het gering aantal troepen, hetwelk zich in dit bivak bevond en de daarmede verband houdende gerin ge sterkte der voorposten, was naar onze meening de afstand van het bivak tot de voorposten veel te groot, want deze konden haar taak, beveiliging van het bivak, niet naar behooren vervullen, ter wijl zij bovendien ook niet op tijdige ondersteuning uit het bivak konden rekenen. De ingenomen stelling klopte dan ook niet met die, welke de leider zich had voorgesteld en welke blijkt uit de ge geven inlichtingen aan den commandant der Noordpartij omtrent het resultaat der cavalerie-ver kenningen. Daar de commandant van die partij had medegedeeld, dat zijne cavalerie-patrouilles de voe ling met den vijand zouden blijven bewaren, werd 's avonds om 11 uur dien commandant nog medegedeeld, dat de patrouilles gezien hadden, dat een 20 man sterke vijandelijke afdeeling was opge rukt langs den grooten postweg tot 500 M. ten Zuiden van paal 19. Reeds had de commandant der Noordpartij het marschbevel voor den 21en Augustus om 9 uur 35' n.m. uitgegeven. Dit bevel luidde: (1) Bivak Tandjong-Oost, 20 Aug. 190!. 9a 35' n. m. 1) Ten einde ruimte te besparen, zijn de gegeven bevelen niet op half vel gedrukt en is de troepenindeeling in stede van in margine in het lichaam van het betrokken bevel opgenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 378