- 367 onmiddellijk terug, zoodat zich hier reeds het nadeel van de te uitgebreide stelling deed gevoelen. Eene compagnie van de Noordpartij kreeg nu de opdracht over Tjiboeboer Noord in Zuidelijke richting te marcheeren en de linkerflank te dekken. Zij stootte daar op een peloton van de Zuidpartij, hetwelk de opdracht had terug te trekken, zoo dra salvo's zouden worden gehoord. Door deze order zou het mogelijk zijn geweest, dat de rechtervleugel van de stelling reeds was ontruimd, vóórdat daartoe de noodzakelijkheid bestond. Uit alle genomen maatregelen blijkt evenwel duidelijk, dat de commandant der Zuidpartij er geen oogenblik aan gedacht heeft ernstig stand te houden in de ingenomen stelling. Zooals dan ook later bleek, was het zijne bedoeling vele stellingen achter elkaar in te nemen en daarin slechts zóólang stand te houden als noodig was om de voorste troepen des vijands tot ontwikke ling te noodzaken. Dit van stelling tot stelling over betrek kelijk korten afstand teruggaan zou bij een krachtig vervol gende tegenpartij zeker niet mogelijk zijn geweest, daar de tijd ontbroken zou hebben om de nieuwe stellingen in te nemen. Bij deze manoeuvre evenwel kwam dit niet uit, omdat de Noordpartij zich evenmin hield aan de gegeven opdracht om den vijand krachtig te vervolgen. Uiterst langzaam werd de marsch in Zuidelijke richting voort gezet; telkens werd halt gehouden voor een of twee sectiën, die de colonne door vuur trachtten op te houden en een gedeelte van de voorhoede werd dan in tirailleurlinie ontwikkeld. Nadat de voorhoede in kampong Tipar Noord was aangeko men, werd vandaar uit door infanterie gevuurd op de ten Zui den van Sitoe Tipar staande vijandelijke artillerie. Deze deed 2 schoten op de in stelling.liggende troepen der Noordpartij, doch moest daarna onmiddellijk terugtrekken. Hare opstelling getuigde eveneens voor de boven ontwikkelde bedoelingen van den commandant der Zuidpartij, aangezien de artillerie, had zij stand gehouden, niet in staat zou zijn geweest vuur te brengen op de langs den Oostrand van Sitoe Tipar deboucheerenden vijand. Eene compagnie van de voorhoede kreeg last om langs de Westzijde van Sitoe Tipar te marcheeren en daardoor den rech tervleugel te dekken. Dit was echter geheel onnoodig, omdat

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 383