369 vermoedelijk enkele inlanders in witte kleeren, hetgeen voor een witte vlag (1) werd aangezien) waaruit de conclusie werd getrok ken, dat de vijand nog stand hield, werd het vuur geopend. Tengevolge van verkeerde waarneming geschiedde dit echter -op een punt, vanwaar de artillerie des vijands 200 M. Oost waarts verwijderd was geweest. Uit deze beide voorvallen blijkt hoe men zich in den oorlog kan bedriegen en hoe goed het mogelijk is een vijand tegen te kunnen houden, wanneer men van het terrein gebruik weet te maken. Nadat de artillerie eenige schoten had gedaan, waarbij en kele pijpjes weigerden, werd in linie-formatie opgemarcheerd, de artillerie in het midden. Voor deze formatie bestond geene noodzakelijkheid. Had de voorhoede- of zelfstandige cavalerie meer gehandeld in den geest en volgens de wensehen van den partijcommandant, dan zou deze reeds langen tijd berichten hebben gehad, dat de stelling door de tegenpartij ontruimd was en zou dan in marschformatie kunnen zijn doorgemarcheerd, waardoor veel tijd zou zijn gewonnen. Gekomen op den grooten postweg, kreeg de voorhoede-cavalerie den last om tot paal 21 vooruit te gaan. Het is jammer, dat deze cavalerie nu niet in haar geheel vooruit werd gezonden om on middellijk de verloren gegane voeling met den vijand te gaan her winnen, omdat de zelfstandig vooruitgezondene nog maar steeds niets van zich liet hooren. Gelukkig voor de Noordpartij stootte die voorhoede-cavalerie dicht bij paal 21 op den vijand en was dus de voeling weer hersteld, evenwel slechts met de laatste afdeelingen van den vijand. Toen de voorhoede op den grooten postweg was gekomen, werd een halt gehouden van 40 minuten, omdat een gedeelte van het 10de bataljon zich nog niet in de marschcolonne bevond en omdat men nog steeds niet wist, waar zich eigenlijk de vijand ophield. De door de voorhoede-cavalerie geziene vijandelijke afdeeling be stond uit eene compagnie, die bij paal 22 in stelling lag om den opmarsch des vijands te vertragen, ten einde het gros der achter hoede meer tijd te geven tot het innemen der nieuwe stelling. 1) Een witte vlag zou een gemarkeerde batterij aanduiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 385