873 staart van den haan naar boven, waardoor de kop van dezen naar voren schiet, de slagpin meeneemt en deze ontsteekt het slaghoedje in den bodem der patroon. Het schot gaat af en het kanon loopt terug. Door dezen terugloop, welke door de hydraulische reminrichting geregeld wordt, wordt de landinrichting in werking gebracht op de hierna te beschrijven wijze. De veeren der reminrichting brengen den vuurmond op zijne plaats terug en in de laatste periode van deze beweging wordt het sluitstuk, dat tot nu toe steeds ge sloten is gebleven, plotseling geopend tengevolge van eene in richting, als hieronder wordt beschreven 1). Op de as d bevindt zich eene kam; tegen die kam wordt door eene veer gedrukt eene scharnierend in de wieg bevestigde stootnok. Loopt de vuurmond achteruit, dan gaat de as d met de kam mee; de wieg blijft op hare plaats, maar de stootnok komt vrij en iets lager te liggen. Terwijl de vuurmond na den terugloop op zijne plaats terugkeert, stuit de kam tegen den stootnok, waardoor de as <7, die met den vuurmond nog in bewe ging is, begint te draaien en alzoo de dalende beweging van het sluitstuk een aanvang neemt op de boven beschreven wijze. De afmetingen van kam en stootnok zijn nu zoodanig genomen, dat op het oogenblik, dat het kanon op zijne plaats terug is en het sluitstuk geheel is geopend, de kam welke van boven is afgerond weer onder den stootnok is gekomen. Werking van de laadinrichtingDe laadinrichting bestaat uit den houder A, bevestigd op het verlengstuk van de linkerzijde der wiegden lepel B, scharnierende om de as G; den stempel I), welke zich achter het laadgat in de as van de ziel bevindt en door eene sterke spiraalveer, in het verlengstuk geborgen, naar voren gedrukt wordt; de aanbrengerstang E. in x draaibaar aan den stempel bevestigd; ze heeft eene kraag, welke achter een nok van het verlengstuk kan grijpen en eindigt in den aanbrenger, zijnde eene duim, welke door eene overlangsche gleuf in den lepel uitsteekt; eene kleine veer houdt de aanzetterstang in de richting der zielas. Veronderstel, dat het schot is afgegaan en eene patroon op (1) Om aan de duidelijkheid der figuren niet te schaden, is deze overigens eenvoudige inrichting niet in de teekening opgenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 389