374 den lepel ligt. De onmiddellijk daarop volgende patroon wordt dan door de sperinrichting F tegengehouden. De vuurmond loopt nu achteruit en duwt daarbij met zijn bovenvlak den lepel B omhoog. De lepel is hiertoe voorzien van een oor, waarte gen dat bovenvlak oploopt. Tegelijk duwt de vuurmond den stempel D en daarmede de aanbrengerstang E achterwaarts, totdat de kraag der aanzetterstang pakt achter den nok van het verlengstuk, terwijl de stang door hare veer in de richting der zielas gehouden wordt. De spiraalveer van den stempel is nu gespannen. De vuurmond beweegt zich, nadat de terugloop is uitgeput, naar vorenop het oogenblik, dat het oor van den lepel B vrij is van het bovenvlak van den vuurmond, valt de lepel, draaiende om C met kracht met zijne gleuf op den aan brenger. Door dien schok wordt de kleine veer der aanbren gerstang eenigszins samengedrukt, de kraag komt vrij van den nok op het verlengstuk, de spiraalveer van den stempel ontspant zich, de aanbrengerstang schiet naar voren en neemt daarbij den aanbrenger, welke bij bovenvermelde beweging van den lepel achter de patroon is gekomen, mee, zoodat die patroon met kracht in het kanon, dat inmiddels geheel geopend is, wordt geschoven. Zooals boven is beschreven, stijgt het sluitstuk onmiddellijk na het inbrengen der patroon en neemt daarbij den schar nierenden arm G mee. Deze arm reikt met zijn vrij uiteinde onder het oor van den lepel, waardoor deze geheven wordt. Wanneer hij nagenoeg op zijne oorspronkelijke plaats is gekomen, wordt de sperinrichting door den nok y buiten werking gesteld, zoodat eene nieuwe patroon in den lepel komt. Zoodra de lepel daalt tot het opnieuw laden, zooals hiervoren is uiteengezet, verhin dert de sperinrichting het meevallen der bovenliggende patro nen, daar ze dan vrij komt van den nok y. Om het vuur te openen, gaat men als volgt te werk: Met de hand wordt de kruk gedraaid en daardoor het stuk geopend. De lepel van de laadinriehting, welke dcor zijn gewicht zijn laagsten stand inneemt, wordt een weinig opgelicht en met de hand wordt eene patroon met eene flinke vaart in den vuur mond gebracht. Het kanon sluit zich en is nu tot vuren gereed- De houder wordt met patronen gevuld en men kan nu het vuur

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 390