378 Te 2 uur n.m. kwam het evengenoemde aantal onderofficie ren, manschappen en muildieren, genomen uit de „E" batterij van het 6e regiment artillerie, aan het arsenaal en kon een begin worden gemaakt met het in gereedheid brengen der uit te rukken sectie. Te half vier had het vertrek plaats. Kapt. Van Deusen rukte alzoo uit met personeel en dieren, dat nim mer te voren het nieuice materieel had gezien. Den 26en Dec., te 11 uur v.m. bereikte hij San Mateo. Onder weg had hij de Maraquina gepasseerd, waarbij de stukken in eene kleine boot werden overgebrachtde muildieren en de kar gin gen door het water. Te San Mateo aangekomen, vernam hij, dat dien dag geen operatiën zouden plaats hebben, zoodat hij nu een paar uren tot zijne beschikking had, om zijne menschen eenig onderricht in de samenstelling en de behandeling van het mate rieel te geven, hetgeen zeker geen overbodige weelde was. Den 27en Dec., te 6 uur v.m., werd afgemarcheerd naar Mon- talban, waar de vijand zich sterk verschanst had op de hellingen van een berg, van waaruit hij den weg en de rivier beheerschte. Op bevel van kolonel Lockett werd in batterij gekomen in een veld op een afstand van 1500 yards (1) van de naastbijzijnde stelling 'des vijands, om de ontwikkeling der infanterie tot den aanval te dekken. Het vuur werd ingeleid met granaten en zoo spoedig mogelijk voortgezet met granaatkartetsen, over de hoofden der voortrukkende infanterie heen. Zoodra de voorste linie ver genoeg opgerukt was, werd eene tweede stelling ingenomen, binnen de 1000 yards van 's vijands stelling in een veld, van waar zijne loopgraven aan twee zijden werden bestreken. De Philippijnen werden weldra uit hunne stellingen verdreven en over den berg gejaagd, steeds onder granaatkartetsvuur. De laatste schoten werden afgegeven op een afstand van 3200 yards. Van 2 gra naatkartetsen, op dezen afstand afgeschoten, werd het spring- punt waargenomen juist op de plaats, waar de rook van 's vijands geweervuur opsteeg. De verliezen van den vijand op dit gedeelte van het slagveld, waar zijn vuur spoedig zweeg, bleven onbe kend, daar de Amerikaansche troepen hier niet geweest zijn- Ongeveer op denzelfden tijd begon een gedekt opgesteld vijan delijk veldstuk op 1000 yards, op de sectie te vuren. Na (1) 1 yard 0,914383 M.; 1 voet yard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 394