380 tot en met den dag vóór het uitrukken aan alle diensten, exer citiën, wachten, enz. in de batterij deelnemen; eerst op den ochtend van het vertrek kreeg kapt. Yan Deusen de volle be schikking over zijn personeel, terwijl de muildieren evenzoo te 7 uur v.m. van denzelfden dag, zoo van de smederij komende, waar ze pas waren beslagen, aan hem werden overgegeven. Ge lukkig bestond het detachement uit uitgelezen manschappen nl. 6 onderofficieren en 30 kanonniers, bovendien 3 dragers. Het aantal muildieren bedroeg 27, nl. 12 .voor de stukken (derhalve vier per stuk) en 15 voor de munitie, berekend op 60 schoten per stuk. Er was alzoo niet op reserve muildieren gerekend. Kapt. Van Deusen vroeg toen om eenige dieren om levensmid delen te vervoeren en voor reserve; hij kreeg een voertuig met vier muildieren bespannen, dat hij echter reeds na vier dagen moest achterlaten. De vivres werden daarop gedragen door de manschappen en door de muildieren zelve. Den 3en Januari 190o, ten half 9 v.m. verliet de colonne Ma nila en marcheerde naar San Pedro Macati, het beginpunt der excursie. Men bleef daar tot den namiddag van den volgenden dag, eene welkome gelegenheid voor kapt. Yan Deusen om zijn detachement te oefenen. Den 4e" Jan.te 4 u. n.m. werd San Petro Macati verlaten; dien nacht werd gebivakkeerd op een heuvel boven Laguna de Bay, bij den toegang tot de Pasigri vier. Den volgenden morgen werd dit bivak verlaten en ge marcheerd naar Muntinglupa. Een stuk werd ingedeeld bij de voorhoede, omdat men tegenstand vreesde; er had echter geen ontmoeting met den vijand plaats. Den volgenden dag verliet men Muntinglupa met de cavalerie en werd men nabij de stad in een scherp vuurgevecht gewikkeld. De vijand werd verdre- nen en vervolgd tot Binang, waarvandaan hij werd verdreven door de infanteriecolonne, welke langs een korteren weg deze plaats genaderd was. De cavalerie en artillerie werden zeer opgehouden door twee uiterst moeilijk begaanbare doorwaadbare plaatsen, zoodat materieel en munitie met handen overgebracht en aan de overzijde opnieuw opgeladen moesten worden. Den 7en verliet het detachement Binang en trok het binnenland der provincie Cavite binnen. Kapt. Van Deusen bevond zich met een stuk bij de voorhoede, twee stukken marcheerden bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 396