382 dergelijke plaatsen doortrekken; waren zij beladen, dan was het absoluut onmogelijk. Er zat dus niets anders op, dan het materieel af te laden en dit in lasten verdeeld, door de kanonniers te laten dragen om alles bij een minder moeilijk gedeelte weer op te laden- Zelfs de draagbokken werden bij zulke gelegenheden afgenomen. Gelukkig was het lichte maan en alles liep zonder ongelukken af- Op vele plaatsen was het pad zoo weinig van het overige ter rein te onderscheiden, dat eenige infanteristen verdwaalden en niet voor den volgenden dag het meer bereikten, terwijl een cavalerie convooi, dat vivres aanbracht, vijf muildieren verloor en dat op klaarlichten dag. Den 13en Jan. vertrok het detachement uit Bayayungan naar Talisay, waar het zich met de hoofdmacht onder generaal Schwan vereenigde. Gedurende dezen marsch werd over een afstand van 300 yards door het water, dat tot' de borst reikte, gemarcheerd. Nog denzelfden dag ging het detachement van Talisay naar Santo Tomas; het had alzoo over de 20 mijlen 1) afgelegd. Te Santo Tomas kreeg kapt. van Deusen het commando over de artillerie der brigade, bestaande uit 10 stukkentwee luitenants stonden onder hem. Het materieel telde vijf Vickers-Maxim berg- kanonnen van 7,5 c.M., één veldkanon van 3,2", drie Hotchkiss bergkanonnen van 1,65" en één Gatling-kanon. In den namiddag van den 14™, ongeveer om 4 uur, werd gemar cheerd van Santo Tomas naar Lipa, 12 mijl. Den volgenden dag vertrokken twee colonnes langs verschillende wegen naar Batangas, dat na lichten tegenstand bezet werd. Van Batangas werden twee Hotchkiss kanonnen, als niet meer noodig, over zee naar Manila gezonden. Luitenant Summerall werd met eene colonne den 17eQ naar Rosario gezonden; den 19en, 4 uur n.m. mar cheerden kapt. Van Deusen en zijn andere luitenant, Buckey, met een bataljon van het 30e regiment Vol. Infantry onder kolonel Gardener, langs een zeer slechten weg eveneens naar Rosario, waar men te half twee v.m. aankwam. Vijf uur later, te half ze ven v. m. werd weer opgebroken om te 7 uur n. m. te San Pablo aan te komen. In 27 uren toaren alzoo 36 mijlen afgelegd. Menschen en dieren waren vermoeid, doch overigens in goede conditie 2). 1) 1 mijl 1760 yards 1609,315M.; 1 duim ("i yard 0,0254 M. 36 2) Het rapport zegt: „Men and animals were tired but otherwise in good condition."

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 398