384 - zich niet voor 9 uur n. m. te Luisana bij den kolonel melden. Een van de stukken was nog tot Majayjay getrokken, maar voorbij die plaats werden de paden onbruikbaar voor alle soorten van voertuigen. Kapt. van Deusen kwam hierbij een muildier te kort, dat uit fourageeren gezonden was. Door zijn eigen ïijpaard als munitiedraagdier in te deelen, werd hierin voorzien. Van Luisana werd naar Pagsanjan gemarcheerd onder herhaalde schermutselingen met den vijand. Om Pagsanjan te bereiken moest door middel van een uit kleine inlandsche schuiten samen gestelde pont eene diepe rivier worden overgestoken. Daar het on mogelijk was de muildieren op die pont te krijgen, liet men ze zwemmen, terwijl het materieel en de tuigen op de pont weiden overgebracht. Den 25en Januari werd het eindpunt der excursie, Santa Cruz aan de Laguna de Bay bereikt. Van hier ging kapt. Van Deusen den 9en Februari d.a.v. naar Manila en daar er verder voor hem op de Philippijnen niets te doen was, scheepte hij zich den 6tn Maart in om naar het vaderland terug te keeren. Op grond van zijne ondervinding besluit kapt. Van Deusen tot het volgendeHij stelt op den voorgrond, dat hij het nieuwe materieel op Luzon aan de zwaarste proeven heeft onderworpen. In velerlei opzicht toch werd het onder buitengewone omstandig heden gebruikt. Het doorgetrokken terrein is zeer moeilijk begaan baar; volgens zeggen van cavalerie-oflicieren, die ook Noord-Lu- zon bezocht hebben, is het Zuidelijk deel het moeilijkste van het eiland. De bedieningsmanschappen wisten niets van het mate rieel af; zelfs had geen van hen ondervinding omtrent draag- dieren en alles wat daaronder behoort. Vele muildieren waren niet gewend te dragen en niet geacclimatiseerd, terwijl ze slechts sedert kort ontscheept waren. Hieruit moge men de gevolg trekking maken, dat, indien het materieel onder zulke omstan digheden voldeed, het evenzeer zal voldoen aan de gewone eischen door den dienst gesteld. Kanonaffuit en munitie. Kanon en munitie voldeden zeer goed. De inrichting om vuurmond, affuit en as aan elkaar te ver binden, is eenvoudig, gemakkelijk te begrijpen en toch zoo stevig, dat de verbinding niet licht onklaar raakt. De door kapt. Van Deusen meegenomen stukken werden voortgetrokken over rotsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 400