386 necessitating the use of case and even then shrapnel will ful fill all the requirements, while for ordinary field use, shrapnel is the ammunition needed." Hij verlangt daarom op de 12 pro. jectielen 10 granaatkartetsen en 2 granaten. De verpakkings- wijze voldeed evenzeer; de granaatkartetsen konden altijd geheel gereed gemaakt zonder gevaar worden vervoerd. Tuigen. Kapt. Van Deusen verklaart den draagbok voor den besten, dien hij ooit gezien heeft. De riemen waren echter te licht en braken dikwijls; hij wijt dit gedeeltelijk aan de gespen, die hij gaarne door strikken en sjorringen vervangen zou zien, De singels waren te kort voor de groote muildieren der Amerikaan- sche artillerie; de meeste moesten tweemaal zoolang worden gemaakt. De draagbok bleek voor het affuitlijf aan zijne achterzijde te laag; de spade kwam telkens in aanraking met den staartwor- tel. Dit gebrek werd verholpen door een stuk deken of iets dergelijks op den achtersten steun van den draagbok te leggen, waardoor het affuitlijf aan die zijde hooger komt. Dit was trou wens de eenige last, welke een weinig moeilijkheid veroorzaakte. De andere bleven behoorlijk in evenwicht, wanneer ze eenmaal goed waren bevestigd. De vuurmond, de zwaarste last, veran derde zelden van ligging, terwijl de wieg, de raden en de munitie gewoonlijk een geheelen marschdag gedragen werden, zonder dat eenige voorziening noodig bleek. Twee sterke muildieren met zekeren vasten gang werden voor de vuurmonden uitgezocht; na een paar dagen, waarin menschen en dieren voldoende met de zaak vertrouwd geraakten, voegden zich de lasten zoodanig naar lichaamsbouw en gang der dieren, dat er niet meer naar omgezien behoefde te worden, hoewel ze de steilste hellingen beklommen, over greppels sprongen, enz. De excursie door Zuid-Luzon werd aangevangen met manschap pen, die geen ondervinding hoegenaamd hadden van op- en aftui gen en op- en afladen; de draagbokken waren gloednieuw en de muildieren het dragen niet gewend; dikwijls moesten de draag bokken geheel en al nat op de dieren worden gelegd. Eens sprongen twee muildieren van eene brug in het water, zoodat ze daar geheel moesten worden afgeladen en afgetuigd. Tuigen en last werden, zoo doornat als ze waren, weer op de dieren go-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 402