387 lead en de marsch gedurende verscheidene uren voortgezet. De muildieren werden gevoerd met gaba, wanneer dit te krijgen was; dikwijls moesten ze zich tevreden stellen met pisang- en palm bladeren. Het detachement van één stuk, waarmee kapt. Van Deusen meestal uitrukte, legde onder dergelijke omstandigheden 260 mijlen af, waarhij een marsch van bijna 38 mijl in 27 uien. Niettegenstaande dit was geen muildier op het einde der excursie onbruikbaar; er vertoonde zich geen enkele drukking of andere verwonding door het tuig. Vergelijking van het Vickers-Maxim bergmateriëel met andere in gebruik zijnde vuurmonden. Volgens kapt. Van Deusen is het Vickers-Maxim bergkanon of een ander van een dei gelijk type waarschijnlijk het eenige, dat op de Philippijnen noodig is. Het grootste gedeelte dier eilanden is zonder wegen. Waar het Spaan- sche gouvernement alleszins goede wegen had laten aanleggen, zijn deze tengevolge van verwaarloozing en de klimaatsinvloeden nog erger geworden dan de gewone paden. Deze toestand wordt er in den regentijd niet beter op, als wanneer het land maandenlang voor voertuigen vrij wel onbegaanbaar is. Het kanon van 3,2", hoewel in alle opzichten bruikbaar, moet getrokken wor den en is dus alleen bruikbaar in een land, dat over eenige wegen beschikken kan. Bruggen moeten worden versterkt, hel lingen afgegraven, enz. en dit alles houdt den marsch op, tot groote ergernis van de officieren der infanterie, al waardeeren Tij ook den steun, dien de artillerie in het gevecht hun verschaft. En erger nog: ze beginnen te pruttelen, indien ze in het minst hun marsch voorwaarts moeten vertragen om de artillerie te helpen. Dit kwam, volgens kapt. Van Deusen dikwijls voor, hoewel de officieren der artillerie alles deden wat in hun vermo gen was om de hindernissen te passeeren en het oprukken te ~Sf GI* tl 9. EIS t Gil Voorts schenen vuurmond en affuit niet bestand te zijn tegen het ruwe gebruik, dat ervan gemaakt werd; er waren steeds herstellingen aan stelschroeven, enz. Evenzeer waren er vele klachten over de munitie, vooral over de granaatkartetsen, waai- bij zoo dikwijls ontijdig springen voorkwam, dat men niet altijd over de eigen troepen durfde te vuren. Kapt. Van Deusen gelooft, dat elk stelsel van veldartillerie 26 Dl. II, 1901.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 403