388 van deze soort volkomen verkeerd is, wanneer het niet tot snel vuur is ingericht en het gebruik van eenheidspatronen toelaat, hetgeen vereischt wordt zoowel voor eene deugdelijke bescher ming van de munitie als voor eene vlugge en juiste bediening. Het 3" Hotchkiss-bergkanon werd wel veel gebruikt en niet zon der succes, maar het werd altijd getrokkenhij heeft het nimmer opgeladen gezien en hij vernam, dat de draagzadels zoo armzalig zijn, dat het muildier na korten tijd over zijn geheelen rug gedrukt is. Verder heeft dit stuk een grooten terugloop, naar men zegt 15 voet, waarbij het nog omslaat. Het 1,65" Hotchkiss bergkanon beschouwt kapt. Van Deusen als geheel onbruikbaar voor ge" bruik te velde. Het is te licht en vuurt slechts eene granaat met kleine springlading af, terwijl de granaatkartets het projectiel is, dat men noodig heeft. Het is van geen practisch nut tegen loop graven of tegen liniën. Het bergkanon van 75 m.M. van Vickers, Sons and Maxim be schouwt kapt. Van Deusen als zeer geschikt voor den dienst op de Philippijnen, meer dan eenig ander kanon, dat hij kent. De be trekkelijk kleine aanvangssnelheid veroorzaakt eene voldoend gekromde baan om meer uitwerking tegen loopgraven te verkrij gen dan een kanon met hooger ballistisch vermogen, maar met eene vlakke baan. Natuurlijk is de indringingsdiepte kleiner, doch nog groot genoeg tegen zulke weerstandbiedende doelen, als verwacht kunnen worden. Krachtige versterkingen of muren zullen niet voorkomen, alleen loopgraven en lichte schuilplaatsen, waarvoor slechts een klein indringingsvermogen vereischt wordt en waartegen de granaatkartets het hoofdprojectiel is. De opzet is verdeeld tot 4000 yards; op 3200 yards verkreeg kapt. Van Deusen nog goede uitkomsten. Hij meent, dat eene grootere op- zethoogte dan 4000 yards nooit noodig zijn zalmeestal zal worden gevuurd binnen de 2000 yards, op welken afstand het vuur zeer nauwkeurig is en veel uitwerking heeft. De projectielen zijn zwaar genoeg, nl. 12,5 pond 1), ofschoon een gr ooter projectiel gewicht verkregen kan worden. De gebruikte munitie was in Engeland vervaardigd, de buizen waren van het systeem Krupp. De bijna geheele opheffing van den terugloop is een voordeel, 1; 1 pond 0,453593 K.G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 404