389 - -dat volgens kapt. Van Deusen niet overschat kan worden, wan neer snelvuur noodig is. De werking der remcylinders is een voudig; indien geen andere vloeistof verkrijgbaar is, kunnen ze met water gevuld worden. Het lekken was zeer onbeduidend, zelfs onder ongunstige omstandigheden. Het sluittoestel is even zoo zeer eenvoudig, kan met ééne enkele beweging worden ge opend en zonder gereedschappen uiteen worden genomen. Alle deelen van vuurmond en affuit vereenigen duurzaamheid met eenvoudige samenstelling in den grootst mogelijken graad. De lasten zijn zoo goed verdeeld, dat er weinig kans bestaat voor een draagdier om onklaar te geraken, zoodat er minder behoefte is aan reservedieren dan bij het Hotchkiss materieel. Kapt. Yan Deusen verklaart zich zeer ingenomen met de ver pakking der munitie, waardoor alle gevaar voor ongelukken is uitgesloten, zelfs, wanneer het draagdier van eene brug afspringt of eene helling afrolt. Met zijn slechts zeer oppervlakkig geoefend personeel bracht kapt. Yan Deusen zijn stukken in twee minuten in batterijliet afladen daaronder begrepen. Kapt. Yan Deusen is ervan overtuigd, dat alle klachten over vertraging veroorzaakt door de artillerie van de zijde der infan terie zullen eindigen, wanneer de lichte batterijen op het oorlogs- tooneel door Yickers-Maxim bergkanonnen zijn vervangen. Samenstelling der batterij. Kapt. Yan Deusen verklaart geen ondervinding te hebben opgedaan omtrent de sterkte van het personeel-eener Yickers-Maxim bergbatterijhet grootste aantal stukken toch, waarmee hij ooit uitrukte, bedroeg slechts drie; hij had nooit meer dan een minimum aantal onderofficieren en manschappen, welke hij eerst op den dag van vertrek ontving. Reservedieren had hij nooit; gelukkig raakten geen dieren on klaar, anders had hij een deel van zijn materieel niet kunnen meevoeren. Op grond van zijne studiën kwam hij tot eene sterkte van 1 kapitein en 3 luitenants aan officieren; 9 onderofficieren, 6 korporaals, 2 trompetters, 2 werklieden, 2 koks en 90 kanon niers, alles per batterij. De dieren zouden dan als volgt zijn ingedeeld: Bereden officieren, kader en trompetters 9 paarden. koks en werklieden4 muildieren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 405