392 waarschijnlijke fout in het schatten van 1/6 van den afstand aannemen. Wie de volgende berekeningen met aandacht volgtT kan gemakkelijk zelf uitmaken, in hoever de resultaten zich wij zigen wanneer de waarschijnlijke fout kleiner wordt, hetzij door verbetering in de opleiding, hetzij door het invoeren van een af standsmeter, waaraan ik vooralsnog niet geloof. Wanneer men vordert, dat het gevechtsschieten met afdee- lingen minstens in de helft van alle gevallen een voldoende uit werking hebbe, dan is dat een eisch, die wel door niemand over dreven gevonden zal worden. Om dat te bereiken moet liet ter rein over een diepte ongeveer gelijk aan 113 van den afstand onder werkzaam vuur genomen worden. Wordt b.v. de afstand op 600 M.. geschat, dan moet men met een waarschijnlijke fout van 100 M. rekening houden d. w. z. in de helft van alle gevallen bevindt het doel zich tusschen 500 en '700 M., in 25°/0 van alle gevallen is het of dichter bij dan 500 M. of verder af dan 700 M. Men moet dus de terreinstrook tusschen 500 en 700 M. onder werk zaam vuur nemen. Wordt de afstand op 1200 M. geschat, dan moet het terrein tusschen 1000 en 1400 M. bestrooid wor den, wordt de afstand op 1800 M. geschat dan van 1500 tot- 2100 M. Het spreekt van zelf, dat de verdeeling van het vuur over een groote ruimte de uitwerking verzwakter is echter geen ander middel om het gevaar te ontgaan, in het grootste gedeelte dei- gevallen geen uitwerking te hebben. Wilde men b.v. de onder vuur genomen strook de helft kleiner nemen, dan zou men wel is waar de uitwerking verdubbelen voor 't geval dat het doel zich in de gevaarlijke zone bevindt, maar de kansen zijn 3 tegen 1 dat het doel daar niet wordt gevonden, waardoor de uitwerking, nog zwakker wordt. Een zekere uitwerking is in het gevecht altijd te verkiezen boven een onzekereal is zij ook niet de grootste. Wanneer men afziet van de invoering van geweren met nog meer bestreken banen, dan zijn er maar twee middelen om een terrein van groote diepte onder vuur te nemen. Het een ligt in een vermindering van de juistheid van schieten, het an dere in het gebruik van meerdere vizieren. In het gevecht zal zonder twijfel de juistheid van het vuur

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 408