393 verminderen, zoodat groote fouten in het schatten van afstanden op verre na niet dien invloed hebben, die hier aangenomen wordt. Het zou echter een volledige breuk met de traditie van het leger zijn, als men dit middel in overweging nemen wilde. Ik zal mij daarom bepalen tot het andere middel gebruik van meerdere vizieren het zal daarbij van zelf blijken welken invloed de vermindering der juistheid van schieten of wat het zelfde is de vergrooting der spreiding heeft. De vraag is nu hoe ver moeten de vizieren uit elkander lig gen. De beantwoording van deze vraag hangt af van hetgeen men verstaat onder „voldoende" uitwerking. Wanneer we nu met het Duitsche schietvoorschrift aannemen, dat het „werkzame" deel van den bundel ongeveer 3/4 van alle schoten bevat, dan komen we voor ons geweer tusschen 800 en 1200 M. tot een strook van 100 M. waarin G. T. in het midden ligt en die 75°/0 treffers bevat (zie trefferplan voor Sd50 50 M. behoorende bij het werk van den majoor Nyland). Binnen deze ruimte zijn natuurlijk de schoten niet gelijkelijk verdeeld, maar een beschouwing van het trefferplan leert ons, dat aan de gren zen van deze strook de dichtheid ongeveer de helft is van die in het midden. Zoo zal b.v., wanneer G. T. op 1200 M. ligt, de 10 M. breede strook van 1200 1210 M. 10è °/0 treffers bevatten, terwijl de 10 M. breede strook van 12401250 slechts 5°/0 treffers bevat, evenzoo bevat de strook van 1190—1200 M. 10£ °i0 treffers tegen de strook van 1150 1140 slechts 5 °/0. Gebruikt men nu twee vizieren, dan is het 't doelmatigst wanneer deze zoo gekozen zijn, dat de treffers „zoo gelijkmatig mogelijk over de onder vuur genomen strook verdeeld worden." In verband met bovenstaande nu is het duidelijk, dat dit ver kregen wordt door de grenzen van de strooken, die het werk zame deel van de bundels bevatten, aaneen te doen sluiten. Het wordt nu de vraag: kan dit in verband met de spreiding- van ons wapen en ons schietvoorschrift? In bovenstaande regelen is betoogd, dat het terrein over 1 3 van den geschatten afstand onder „werkzaam" vuur genomen moet worden om de zekerheid te hebben, dat men in de helft van alle ge vallen uitwerking verkrijgt. Terwijl onder „werkzaam" vuur bij gebruik van twee vizieren, dat vuur verstaan moet worden waar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 409