B0EKBE00RDEEL1NG. Handboek voor onderofficieren en korpo raals van het Nederlandsch-lndische leger. Onder bovenstaanden titel verscheen een werk in twee deelen, samen gesteld door de heeren luitenants R Boonstra en G. M. C. Ort. Zooals de opdracht op het titelblad vermeldt, is het werk bestemd tot leerboek op de kaderscholen en tot zelfonderricht. Bij nadere beschouwing van den inhoud blijkt ons, dat het werk in hoofdzaak bestemd is voor het administratief kader en voor hen, die zich tot die betrekking voorbereidenook voor compagnies-commandanten en voor luitenants als voorbereiding op administratief gebied tot dien rang kan het werk van veel nut zijn, althans het tweede deel. Dit toch bevat: Het dagelijksch rapport; uitrukkingsstaatsterkteboekje; sterktestaat; strafhoeken en extracten strafhoek; extracten stamboek; bepalingen om trent de werving; reëngagementen; medailles; paspoort en gagement; be rekening der dienstexpiratie, en der dienstjaren voor médaille en gage ment en ten slotte den inhoud der Algemeene orders, die op het hierver- melde betrekking hebben. Zooals blijkt, is hieronder al heel weinig, dat van belang geacht kan worden voor sergeanten en korporaals, wij twijfelen echter niet of voor hen, die administratieve verplichtingen hebben of zich daartoe voorberei den. is het een nuttig werk. Het eerste deel bevat a. De ondergeschiktheid en het reglement van krijgstucht, de algemeene gang van een militair rechtsgeding, het recht van reclame; alles zoowel in hollandscheu als in maleischen tekst, voorts b. staten en rapporten, menagerekening, voorloopig beheer van militaire nalatenschappen; en ten slotte c. pionieroefeningen, het vervaardigen van terreinschetsen en het lezen van topographische kaarten, benevens de opgaven der Algemeene orders, als in het tweede deel Het had m. i. aanbeveling verdiend wanneer dit eerste deel verschenen

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 413