412 Nu oppere men niet het bezwaar, dat de zieken van de 16e compie. art., de compie. werklieden en het 13 baton. naar het station moeten loopen, want thans moeten de zieken van de 3e compie. art, het subs, kader en de cavalerie naar de hoofdwacht loopen. Zij die thans naar de hoofd wacht moeten loopen zijn gehuisvest dicht bij het station. Zelfs komt bij feilen stroom de prauw niet tot de hoofdwacht, zoodat de zieken dan toch tot aan de brug, dicht bij het station moeten wandelen. Evenmin kan als bezwaar gelden, dat de ontslagen lijders bij vertrek uit het hos pitaal zouden moeten loopen. De herstelden loopen elders ook en de enkelen, die, ofschoon niet hersteld, toch het hospitaal verlaten, kunnen ook van den trein gebruik maken. Het vervoer per spoor biedt de volgende voordeelen aan 1°. Het geeft eene bezuiniging van ongeveer 1740.per jaar, want dat er eens per dag 10 a 15 man meer over dit korte traject per spoor vervoerd worden, veroorzaakt geene uitgaven. 2°. Het vervoer is steeds verzekerd, zoodat bij hoogwater en wanneer de ziekenprauw defect is, geene transportmiddelen behoeven te worden ingehuurd. 3°. De zieken zijn spoediger tot rust, want er wordt 's morgens meen ik reeds om 7 uur ziekenrapport gehouden en spoedig daarop is er spoorgelegenheid, want alle treinen stoppen aan 't station Goebeng, vlak bij 't hospitaal. 4 Het begraven der overledenen zou op netter wijze plaats hebben. Yoor den gegageerden militair of niet militairen lijder 2e en 3e afdeeling gold vroeger bij opname in het hospitaal de boodschap „Pas op, sterf er niet, want dan word je met de prauw en door dieven en moordenaars begraven". Met die dieven en moordenaars werden dwangarbeiders be doeld, omdat deze als dragers bij die begrafenissen werden gebezigd. Bij de reglementen toch zijn voor overledenen, die niet met militaire eer begraven kunnen worden, geene dragers aangewezen. Ik meen echter, dat thans te Soerabaia vrije lieden dien dienst verrichten, hoe het elders gaat, weet ik niet. 5. Geschiedt het begraven met den lijkwagen, dan kunnen vrienden of bloedverwanten desverkiezende per rijtuig de begrafenis volgen, thans moeten zij de lijkkist aan den rivieroever dicht bij het kerkhof op wachten. Ook bij het begraven met militaire eer, uitgezonderd van over ledenen le afdeeling, wordt de lijkkist dadr aan den wal gezet. 6. Het baantje voor een Eur. hospitaalbediende om eens per dag met de prauw heen- en terug te varen, vervalt. Het is ook geen werkkring voor een Europeaan niets anders te doen te hebben. Hij heeft voormid dags al tijd en gelegenheid om jenever te drinken en kan het oog van zijn meerderen ontwijken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 428