413 7. Verder kunnen de zieken, die over zee aan den Oedjong aankomen en van daar per tram naar het spoorwegstation gaan ook per spoor aan het hospitaal komen. Ik meen dat daarvoor thans dos-a-dos worden in gehuurd. Dit zou dan ook besparing geven. Er moeten dan echter spoorbons door den plaatselijken commandant worden verstrekt. Hu het is m. i. geen bezwaar, dat daarvoor b.v. eens per maand blanco bons aan den stationschef te Soerabaia worden afgege ven. De geleider geeft het aantal zieken op en teekent voor de ont vangst van het plaatsbewijs. Gteeft men echter liever geen blanco bons af, dan is het administratief eenvoudiger, dat de plaatselijke commandant eens per maand voor de zieken betaalt, al is het ook vol tarief evenals een particulier, dit is m. i. ook geen bezwaar. Alles wat betaald wordt, komt toch in 's lands kas terug, alleen de kosten voor het D.v.O. worden daardoor voor dit geringe bedrag verdubbeld. De plaatselijke comman dant betaalt ook eens per maand op quitantie de tramkosten voor de reizigers van- en naar den Oedjong en legt die quitantie over bij zijne maandelijksche rekening van uitgaven voor transportmiddelen. Reglemen tair is het echter, dat zij op bons reizen en er zou ook eens per maand een bon kunnen worden afgegeven. Dit is m.i. het meest aan te beve len, om het budget van Oorlog, al is het ook voor een gering bedrag niet te verhoogen. Zandkorrels maken de bergen. Is er onder de zieken, bestemd om in de ziekeninrichting te worden opgenomen, een gegradu eerde en daartoe in staat, dan worden zij onder geleide van dezen, in andere gevallen onder geleide b.v. van een korporaal van het subsisten ten kader derwaarts gebracht, die dan per spoor kan terugkeeren. Dat men b.v. op Borneo per prauw reist, is noodig, doch waar men voor niemendal per spoor kan reizen, doe men dit niet langer tegen be taling met een trekschuit. Per dos-a-dos zou het ook voordeeliger en beter zijn dan per prauw. Een dos-a-dos, die drie zieken van de stad naar het hospitaal brengt, kost 0.25, dan zijn de zieken ook spoedig onder behandeling. Bij p'ot- selinge ongesteldheden wordt daarvan dan ook gebruik gemaakt. Wat moet men dan met de prauw doen? Wel, kan men daarmede in de nabijheid, b v. Oedjoeng, Bandjermasin of Ampenan in een behoefte voorzien, dan kan zij zoo noodig door een der booten van de Kon. Pa- ketvaartmaatschappij op sleeptouw worden genomen. Is dit niet het geval dan worde zij zoo spoedig mogelijk b.v. op publieke vendutie verkocht. In geen geval late men haar ongebruikt liggen, want een schuitenhuisje is er niet, en daardoor zou zij spoedig, door aan zon en regen te zija blootgesteld, onbruikbaar worden. Adam.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 429