422 „de ressources et que le corps expéditionnaire doit faire venir „de l'arrière tous les approvisionnements qui lui sont nécessaires."" Deze regels, geschreven voor eene expeditie tegen een inland- schen vijand gaan geheel op voor den oorlog tegen de Zuid- Afrikaansche republieken. Moest men in Madagascar 350 K.M. over land afleggen om de hoofdstad van het rijk te kunnen bereiken, hier was de afstand nog veel grooter. Op de spoor wegen, die naar die hoofdplaats voeren, mocht men niet rekenen,, want zeker kon worden aangenomen, dat alle voorraden mate rieel zouden worden weggevoerd, terwijl, zooals op blz. 134 is op gemerkt, het land zelf niet genoeg oplevert om een legermacht te onderhouden, daargelaten nog de vraag of de verbondenen de aanwezige v oorraden niet zouden meevoeren of onbruikbaar maken. Op alle mogelijke wijzen trachtte men in Engeland de gemaakte fout te herstellen en zeer zeker moet men de Engelschen tot hun eer nageven, dat zij moeite noch kosten daartoe hebben ontzien. Evenwel, ten gevolge van de haast, die ter bereiking van dit doel werd betracht, vervielen zij in een andere fout nl. om uit Enge land paarden in te voeren, die wel zeer goed en mooi waren in hun eigen land, maar geenszins konden voldoen in een land, waar het voedsel alleen bestond uit het droge gras en een moelpap, zoodat zij weldra bij groote hoeveelheden stierven of onbruikbaar werden voor verdere diensten, terwijl de rest langen tijd noodig had, voordat zij geschikt was voor het doel, waarvoor die paarden waren uitgezonden. Met de muildieren was het evenzoo gesteld. Het Engelsche legerkorps, dat krachtens zijne organisatie ruim voorzien moest zijn van transportmiddelen, had bij aankomst in de Kaapkolonie alleen de spoorwegen tot opvoer van zijne be- noodigdheden en op die spoorwegen kon het in verband met de onveiligheid van het land niet eens rekenen. In de Internationale Revue, Supplément 13 van April 1900, lezen wij het volgende 1): „L'achat et le transport de tous les objets „nécessaires a 150000 hommes ne présentent pas de difficulty „pour 1 administration militaire anglaise, car elle ne manque ni „de fonds ni des moyens de transport vers les cötes africaines, „La réunion des voitures et des bêtes de trait nécessaires aux 1) Erreurs et oublis par le ministère anglais de la guerre dans la preparation d& la campagne de l'Afrique du sud.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 440