424 wagens en 111 karren bij den troep, ongerekend die, welke tot aanvulling van de magazijnen, van af de kust de colonne moesten worden achterna gezonden. De énorme kosten, die de onbetee- kenende Zoeloe-oorlog veroorzaakte, nl. 5230323 pond, zijn voor 3/4 gedeelte te wijten aan het transport. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk hoe dringend noodzakelijk het was dat de voorbereidingen voor den oorlog met de meest mogelijke zorg waren geschied. Engeland, dat zich bij al zij ne expeditiën er steeds op kon beroemen een groot organi- seerend talent te bezitten, wat betreft de samenstelling van den transporttrein, heeft in dezen oorlog dit talent ongebruikt gelaten ne de eens begane fout kon niet worden hersteld door de verzen ding van groote hoeveelheden transportmiddelen; neen, de tijd moest hier herstel brengen en lang zou het duren voordat de troepen konden worden uitgerust met behoorlijke treinafdeelingen. „And so the same thing happened to the English but on a larger „scale as happened to us in 1896 on the Ethiopian highlands, „that is to say, as fast as men and guns were sent out, num bers of horses, mules and drivers were despatched to the seat „of war, only the English sent wagons, where we sent camels, but „all this was of no avail without previous organisation; when „all these supplies arrived at Cape Town and Durban, weeks were „required to put them in order and months passed, before the „transport began to work properly at the arduous task of sup plying an army in the held in a country where there are no „local resources. The difference between the English and Italian „campaigns was that we had to organise our transport with pack „animals, working in a mountainous country, where there were „no raods, while the English were in a region traversed in every „direction bij roads and even by railways. The question of trans port is of the greatest importance for it is inseparatly connected „with that of mobility; this latter is essential to any probability „of success." 1) De onvolkomenheden, die het transportwezen aankleven, wor den nu ook langzamerhand in Engeland erkendalthans op grond van de ervaringen, opgedaan in den Zuid-Afrikaanschen oorlog, 1) Journal of the Royal United Service Institution van 15 Juni 1900: An Italian view of the Boer war."

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 442