426 Dat de behoefte aan water grooten invloed heeft uitgeoefend op den gang der operatiën, blijkt niet alleen uit het boven ver melde schrijven van lord Roberts, maar ook uit een telegram van generaal Bulier, gedateerd 27 Januari 1900, waarin deze generaal mededeelt, dat hij genoodzaakt is geworden om de di visie van generaal Warren te laten terugtrekken op de Tugela, omdat er gebrek aan water was bij de troepen en toch had het dien tijd juist veel geregend en bevond generaal Warren zich hoogstens 12 K.M. ten Noorden van de Tugela. Hiervoren is reeds medegedeeld (zie blz. 148), dat de voorbe reidingen voor den oorlog waren opgedragen aan een committee of National Defence. Dit comité heeft zeer veel bijgedragen tot den ongelukkigen gang van zaken in het begin van den oorlog. Het had te veel macht, terwijl in dit comité niet eens de leger commandant, die door zijn vroeger geleide expeditiën toch een uitstekenden naam had, zitting had. Toen Frankrijk besloten had eene expeditie naar Madagascar te zenden, werd eene commissie in het leven geroepen, die tot taak kreeg het verschaffen van inlichtingen omtrent al hetgeen benoodigd was voor de expeditie. Deze commissie bestond uit den opperbevelhebber, den chef van den staf, den directeur van den étapedienst en de chefs van de artillerie, genie, geneeskun digen dienst en intendance, zoodat alle chefs bij den aanvang der operatiën geacht konden worden geheel op de hoogte te zijn van de organisatie der expeditie. Geheel anders was het hier. Geen van deze personen was lid van het comitéalleen burgers hadden daarin zitting en toch bestuurde het van uit Engeland den gang der voorbereidingen en der operatiën. Wel is waar werd generaal Bulier eenige dagen opgenomen in dit comité, doch slechts om boven reeds vermelde redenen, terwijl het bovendien wel te begrijpen was, dat zijne opinie steeds zou moeten wijken voor die der andere leden. Een hoogst gunstige wending namen de zaken voor Engeland dan ook, toen lord Roberts verklaarde niets van dit comité te willen weten. Werking van het transportwezen. Toen generaal Bulier den 31en October, du 44 dagen vóór de

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 444