427 aankomst der eerste afdeelingen van het legerkorps, in Kaapstad was gekomen, had hij tijd genoeg om alles voor de ontvangst dei- troepen in gereedheid te laten brengen. Zooals evenwel reeds is opgemerkt, deden de toestand van het oogenblik en de opinie in Engeland hem besluiten van het eenmaal genomen plan af te wij ken en het hoofdoperatie-tooneel nogmaals in Natal te zoeken,, terwijl evenwel een gedeelte van het leger naar De Aar en een ander gedeelte naar Middelburg werd gezonden. Zeer juist werd ingezien, dat voor deze beide gedeelten depots noodig waren en dat de spoorwegen naar die depots zorgvuldig moesten worden bewaakt. De sterkte van de bewakingstroepen liet evenwel veel te wenschen over, wat ook herhaaldelijk is gebleken. Indien lord Roberts niet met de versterkingen gekomen was en indien hij het hoofdoperatie-tooneel niet verplaatst had naar het Westen, dan zouden hoogstvermoedelijk die gedetacheerde gedeelten weldra het lot hebben moeten deelen van de troepenmacht van generaal White in Ladysmith. En indien de Boeren wat meer actief waren opgetreden en dus meer en beter gebruik hadden gemaakt van de fouten van hun tegenstander, dan zou het zelfs mogelijk zijn geweest die deelen nog vóór de komst van lord Roberts af te snijden van hunne operatie-basis. Evenwel kan een woord van lof niet onthouden worden aan den „general of communications", die, dank zij ook de krachtige hulp van de beide hoofdofficieren Girouard en Richardson, met de be perkte middelen nog zóó flink heeft weten te werken (zieblz. 275). Nadat generaal Buller naar Natal vertrokken was en daar den toestand eenigszins ten gunste van de Engelschen gewijzigd had,, zoodat wederom van den spoorweg tot Frère gebruik kon wor den gemaakt, zouden de operatiën weer kunnen beginnen. Drie maanden, nadat de oorlog was uitgebroken, hadden de Engelschen in Natal dan eindelijk een transporttrein, die hen in staat zou. stellen zich eenigermate los te maken van de spoorwegen. Doch ook deze trein bleek niet voldoende groot om in de behoeften van de Engelsche soldaten te kunnen voorzien, want generaal Buller oordeelde het nog noodzakelijk om een spoorweg naar Springfield aan te leggen, ten einde zijn doel omtrekking van 's vijands rechtervleugel te kunnen bereiken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 445