428 Hierdoor duurde het geruimen tijd, voordat die omtrekking kon worden uitgevoerd; deze kon dus onmogelijk eene verras sing blijven en moest derhalve mislukken. Indien de Engelsche soldaat gewend ware geweest om te leven van geconserveerde levensmiddelen (noodrations) en indien hij in staat ware geweest deze overal zelf te warmenindien hij dus den grooten nasleep aan kooktoestellen en keukenbenoodigdheden en aan versche levensmiddelen niet noodig had gehad, zou de colonne heel wat meer vrijheid van beweging hebben verkregen; dan had ook de krijgsraad van generaal Warren welk een vreemd verschijn sel in een gedisciplineerd leger een krijgsraad om bovenver melde reden te beleggen, terwijl bovendien de opperbevelhebber zich als het ware in de onmiddellijke nabijheid bevindtheele- maal geen zin gehad en zou dus de tweede poging tot ontzet van Ladysmith misschien niet zoo ongelukkig geëindigd zijn, als nu het geval is geweest. De transporttrein van generaal Bulier, die in de marschco- lonne eene ruimte innam van 30 K.M., eischte tot dekking bovendien een groot gedeelte van de aanwezige troepen, waar door de gevechtssterkte van de in front ageerende troepen zeer werd verminderd. En toch was deze trein, vergeleken bij dien, welke de Engelschen in andere omstandigheden medevoeren, nog gering te noemen. Toen in 1842 generaal Nott den marsch begon van Kandahar naar Kaboel, telde zijn trein 10000 kameelen en een tallooze me nigte andere dieren, ofschoon slechts 7000 man onder zijne bevelen stonden. Ook lord Roberts had bij zijn in 1880 gemaakten marsch tot ontzet van Kandahar 10000 kameelen noodig, ofschoon hij den trein tot de kleinst mogelijke afmetingen had teruggebracht. In den laatsten veldtocht tegen de onrustige stammen uit het hooggebergte op de Noord-West grens van Britsch-Indië waren op een totaal van 17000 strijders niet minder dan 24000 kameelen ingedeeld. En indien men nu bedenkt, dat een kameel heel wat meer kan dragen dan een paard of een muildier, kan men eenigszins begrijpen, welke hoeveelheden van deze laatste dieren noodig zouden zijn geweest, indien generaal Buller had vastge houden aan de bij expeditiën gebruikelijke transporttreinen'(1). 1) Neue Militarische Blatter Juni 1900: „Verproviantierung1 und Heerestrosz der englisclien Armee in Süd-afrika."

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 446