429 - Ten einde den lezers omtrent dit punt een duidelijk beeld te geven, zij aangeteekend, dat de wagens getrokken door 20 ossen 2000 K.G., de karren, getrokken door 10 ossen 1000 K.G. kunnen vervoeren, en dat een kameel gemakkelijk in staat is 150 K.G. te dragen. Rekent men nu verder, dat het leger van generaal Bulier aan de Tugela 25000 man sterk was, dan zouden voor den trans portdienst noodig zijn geweest 2625 wagens, getrokken door 52500 ossen, waardoor het leger onafhankelijk van de spoorwegen had kunnen ageeren. Bij zulke getallen verzinkt een transport trein als de gebezigde in het niet. Het was dus dringend noodig, dat eene verandering werd ge bracht in de gebruikelijke wijze van oorlogvoeren, wilde men meer succès verkrijgen dan tot op dat oogenblik het geval was geweest. Lord Roberts zag dit dan ook duidelijk in en schiep werkelijk een toestand, die de Engelsche troepen nog niet gekend hadden en deze verandering geschiedde in betrekkelijk zoo korten tijd,, dat de Boeren er niet aan konden gelooven en zich er door lieten verrassenwant zij waren nu in dezelfde fout vervallen, die de Engelschen vroeger hadden gemaakt, nl. geringschatting van den vijand. Zij beschouwden het als onmogelijk, dat de Engelschen zich zouden kunnen losmaken van de spoorwegen. Indien de Boeren krachtige pogingen hadden aangewend om in den rug van lord Methuen te komen en diens troepenmacht van de operatie-basis af te snijden, dan zou het lord Roberts nooit mogelijk zijn geweest zoo'n groote troepenmassa ongemerkt- bij de Oranje-rivier te concentreeren. En nu geschiedde het wonder, dat plotseling op een geheel andere wijze werd oorlog gevoerd. Zich niet bekommerende om den hem volgenden transporttrein, voorzien van een vier- daagsche hoeveelheid levensmiddelen op het paard, trok generaal French naar Kimberley; de snelle opmarsch tot insluiting van de legermacht van generaal Cronjé had wel het gevolg, dat de troepen op half rantsoen moesten worden gesteld 1), maar, zon- 1) Reeds Napoleon wees in zijn werk: „Projet d'une nouvelle organisation de Pannée'* hetwelk hij op St. Helena dicteerde, op de noodzakelijkheid, dat konvooien steeds een behoorlijk geleide moeten hebben. Hij gaf aan hoe groot de minimum sterkte aan infan terie, cavalerie en artillerie in verhouding tot het aantal wagens moest zijn en eindigde aldus: Generaals en andere officieren, die toelaten, dat konvooien zonder het voorgeschre ven geleide marcheeren, zullen aansprakelijk worden gesteld voor de gevolgen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 447