433 verder voort te zetten, liet lord Roberts er zich niet door af schrikken en wist hij zijn doel, Pretoria, te bereiken. Gaan wij nu eens in het kort na, welke lessen voor ons uit het hiervoren vermelde over het transportwezen zijn te putten, In de eerste plaats blijkt het dan, dat het voor ons dringend noodzakelijk is, om in vredestijd reeds in het bezit te zijn van een georganiseerden transporttrein, ten einde bij mogelijke expe dition onmiddellijk daarover te kunnen beschikken en daardoor de kans te ontloopen, dat ook wij dezelfde moeilijkheden zouden kunnen ondervinden als de Engelschen nu. Ook is het bezit van een trein van het grootste belang, indien wij onverhoopt plotseling in oorlog mochten komen met een buitenlandschen vijandwanneer er geen tijd meer zou wezen om alles te kunnen regelen en een goed georganiseerden trein te schep pen. Reeds zeer dikwijls is over het transportwezen voor ons leger geschreven en ook in dit tijdschrift zijn vele bladzijden daaraan gewijd. In 1886 schreef de overste van Kooten 1) b.v., dat het wenschelijk was om in vredestijd een miniatuur transporttreintje te scheppen, waarvan het kader en de minderen bij eene moge lijke expeditie de kern zullen vormen voor den geheelen trein. Deze personen, die dag in dag uit met vrachten zullen hebben omgegaan, kunnen te velde de meest practische wijze van ver pakking, draging, enz. aan hunne ondergeschikten toonen. Maar bovendien wordt dan het voordeel verkregen, dat voorstellen in het belang van dien tak van dienst steeds kunnen worden tegemoet gezien. Voor onze expeditiën, waar het voornaamste transportmiddel de dwangarbeider zal zijn, is dit stelsel zeker gemakkelijk toe te passen. In Britsch-Indië wordt het reeds lang op uitgebreide schaal gevolgd. Nadat in 1882 bij de expeditie naar Afghanis tan de behoefte daaraan overtuigend was gebleken, werd geleidelijk overgegaan tot de oprichting van transport- en treindepots, zoo dat Britsch-Indië er in 1895 reeds 15 had. Bij deze depots is een zekere hoeveelheid treinmaterieel en personeel aanwezig, dat dient om bij mobilisatie aan te velde trekkende troepen te wor- 1) „De transportmiddelen bij militaire expeditiën." Dl II, 1901. 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 451