434 den medegegeven en waar dan verder de noodige aanvulling van dat materieel en personeel plaatsheeft. Bovendien zijn de troe pen langs de verschillende grenzen in garnizoen, en sommige korpsen in het binnenland, die steeds gereed moeten zijn om op het eerste bevel dadelijk uit te rukken, van een zekeren trein voorzien, welke hen in staat stelt onmiddellijk in „light marching" te vertrekken 1). Tengevolge van die regeling was het mogelijk, dat de Chitral- expeditie, waartoe den 14en Maart besloten werd, den len April d.a.v. reeds kon vertrekken met 20734 draagdieren, waarvan 7842 dieren afkomstig waren uit de vredesorganisatie van de korps- treinen 2). Evenwel, de tegenwoordige oorlog met de beide Zuid-Afrikaan- sche republieken deed duidelijk uitkomen, dat ook dit stelsel nog niet voldoende is, waarom, zooals boven vermeld werd, is overgegaan tot de oprichting van een speciaal transportkorps, waarin alle mogelijke transportmiddelen toepassing zullen vin den en waaruit dus geput kan worden voor iederen oorlog of expeditie. Dit is voor ons niet noodzakelijk. De trein, bij onze expedi- tiën zal in den regel bestaan uit dragers, somtijds uit draag- paarden en indien van dien trein in vredestijd een klein ge deelte bestaat, zal dit reeds een zeer groote verbetering voor ons leger zijn. Bij een oorlog met een buitenlandschen vijand zal het leger bij de verdediging van Java gebruik kunnen maken van een transporttrein, bestaande voor het grootste gedeelte uit karren. Indien reeds in vredestijd maatregelen worden genomen om deze karren met hunne geleiders in oorlogstijd te kunnen requiree- ren, zal ook in dat opzicht een gunstige toestand Ontstaan. In de tweede plaats is uit den oorlog voor ons de les te trek ken, dat het bij een oorlog met een buitenlandschen vijand van het hoogste belang is, dat alle bruikbare transportmiddelen zoo spoedig mogelijk naar het binnenland worden vervoerd, of wel, dat zij onbruikbaar worden gemaakt voor den vijand, waardoor 1) „Het Britsch-Indisclie Leger, zooals het tegenwoordig is samengesteld en ingericht." I M. T. 1895 I. 2) „The Chitral Campaign" Journal of tlio Royal United Service Institution 1896.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 452