444 Noordpartij doorgemarcheerd, dan zou dit bataljon die partij ach terna zijn geloopen zonder haar te kunnen inhalen. Om 9 u. 24' v.m. werd de marsch in Zuidelijke richting door de Noordpartij wederom voortgezet en ter hoogte van Bandjaran- poetjong gestuit op eene vijandelijke afdeeling. De voorhoede ging onmiddellijk vooruit tot den Zuid- en Zuid-Westrand van dien kampong en gaf van daaruit vuur op de aanvallende troe pen des vijands, die dan ook weldra tot staan werden gebracht. Het optreden van de Zuidpartij getuigt in dit geval van te groote stoutmoedigheid, daar zij eene sterk bezette stelling bijna zonder eenige voorbereiding aanviel. Wel is waar steunde de in stel ling gekomen artillerie haar in dien opmarsch, doch die steun was slechts van zeer korten duur. Bovendien staakte de artil lerie haar vuur nog niet, toen de beide partijen op 100 M. van elkaar waren gekomen, zoodat dit vuur in hooge mate gevaarlijk had kunnen zijn voor de eigen troepen. Nadat door den leider beslist was, dat de aanval moest wor den beschouwd als te zijn afgeslagen, werd evenwel voor den goeden gang der manoeuvre aan den commandant der Noord partij medegedeeld, dat de Zuidpartij versterking had gekregen, zoodat de Noordpartij terug moest trekken, terwijl aan den commandant der Zuidpartij werd medegedeeld, dat diep.irtij een half uur moest wachten, voordat de vervolging kou worden voortgezet. Nadat de Noordpartij den terugtocht had aanvaard en geko men was op het hooge terrein, ongeveer bij hoogtepunt 100, werd aldaar eene stelling ingenomen, doch nauwelijks was dit geschied, toen bericht ontvangen werd, dat in den Zuidrand van Sindangkarsa eene vijandelijke afdeeling was gezien. Deze na derde dan ook weldra en trachtte den vijand uit zijne stelling te verdrijven door een stoutmoedigen aanval, die evenwel niet gelukte, aangezien de sterkte van de beide tegenover elkaar staande afdeelingen ongeveer gelijk was. Hiermede eindigde de manoeuvre. De troepen konden naar hunne bivaks afmarcheeren. Het bivak voor 1 compagnie van het lle bataljon, de compagnie kaderschcol, 1/2 eskadron cava lerie en de 2e veldbatterij was te Tjisalak. De overige troepen zouden bivakkeeren te Tandjong-Oost.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 462