452 „Toean2 opsir, dan onderopsir dan kopral, dan soldadoe jang „soedah berbaris pengadjaran prang di antara Tandjoeng (Pasar „Rebo) dan Tjibinong. „Baris ini tjoema ampat hari lamanja, tetapi kamoe soedah „kerdja tjapé dan berat sekali, dan di dalam doewa hari jang „penghabisan lebih berat darie jang soedah. „Adapon kamoe djalankan pekerdjaan itoe dengan segala gi- „rang dan soeka hatie^ dan kamoe ampoenja gagah berani belom „ada korang sofewatoe apa. „Kamoe ampoenja permaoean tetap sekali. Darie sebab itoe „kami hendak kami ampoenja kasenangan hatie. „Kamoe soeda toeloeng akan menggertikan kapada segala „orang adapan bala tantara negeri India Nederland berani dan „bisa melawan moesoeh dari negeri peseberangan seperti soeka „melawan moesoeh di dalem negeri Hindia. „Kamoedian darie pada itoe soepaja penghabisan baris ini „kami sakalian bersoerak2 di dalam kami ampoenja bivak2 „tiga kali: „Hoeraboeat Negeri „•dan „tiga kali lagi „Hidoeplah dengen pandjang oemar Sri Maharadja kita orang sakalian". Hoofdkwartier Tandjong Oost 23 Augustus 1901 De Leider. En hiermede meen ik den loop der manoeuvres besproken te hebben. Ik wensch er evenwel de volgende opmerkingen aan toe te voegen Zeer veel voordeel is getrokken van wielrijders om berichten over te brengen. Ook des nachts bewezen zij betere diensten dan de bereden ordonnansen. Zij hadden nl. in hunne lantaarns een uitstekend middel om öp den juisten weg te blijven. Zoo legde een wielrijder gedurende een donkeren nacht 7 paal in 1 uur af terwijl een cavalerist er 4 uur over deed. Tengevolge van de onvermoeide werkzaamheden van de le op nemingsbrigade konden de officieren de pas verschenen kaarten van dit terreingedeelte benutten, welke kaarten bleken met zeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 470