458 men noodzakelijk het kaliber grooter nemen dan dat van het veldgeschut, daar gekromde banen kleine aanvangssnelheden eischen. Bij de invoering nu van deze houwitsers bij het veldleger dient men wat beweegbaarheid betreft dezelfde eischen te stellen, welke men aan de veldartillerie stelt n. 1. de infanterie overal waar ze gesloten optreedt te kunnen volgen en ze zelfs voor 't gevecht ook buiten de wegen vooruit te kunnen snellen. Waai de constructie van een veldvuurmond voor onze paarden reeds zeer moeilijk is, zal dit voor houwitsers van grooter kaliber wel onmogelijk blijken te zijn. Daar onze bereden artillerie door de moeilijkheid van het terrein, waarin ze moet kunnen optreden, reeds voor de helft bestaat uit bergartillerie, die dus niet voldoet aan het laatste gedeelte van den eisch n. 1. de infanterie vooruit te kunnen snellen, mogen wij de conclusie wel trekken, dat vervanging van een gedeelte van onze zwakke veldartillerie, door veldhouwitsers a priori is af te keuren. Doch ook indien men er toe zou kunnen besluiten houwitser batterijen op te richten naast de bestaande batterijen, zou het verstandiger zijn in plaats daarvan het aantal veldbatterijen te vermeerderen. Eene mobiele belegeringsartillerie, bestaande uit lange kanon nen en houwitsers, getrokken door sappies, karbouwen of oli fanten (Eng. Indië), zou in ons verdedigingsstelsel geheel op zijn plaats zijn. De oorlog in Zuid-Afrika leert ons hoe zelfs van zeer zwaar geschut op dergelijke wijze op verschillende plaatsen met succes gebruik gemaakt kan worden. c. Mitrailleurs. Naar aanleiding van de studie van den kapitein van den Belt veroorloof ik mij het volgende op te merken over het gebruik van mitrailleurs bij de cavalerie. Schrijver wil indeelen per escadron 2 mitrailleurs op karren, waaraan wielrijders zijn toegevoegd, alles gecommandeerd door een' officier. Volgens mijne inzichten is het beter toe te voegen per esca dron 1 mitrailleur met munitie op draagpaarden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 476