37 tuigen construeeren, dan zullen de kosten zeer hoog loopen, zoo. dat het aanbeveling verdient gebruik te maken van de, in groot aantal verkrijgbaar zijnde, grobaks, die ook op secundaire wegen nog goed bruikbaar zijn, ten minste in het droge jaargetijde, dat de vijand toch hoogstwaarschijnlijk bij voorkeur voor zijne operatiën zal kiezen. Door bovendien de trekpaarden der grobaks als draagpaarden uit te rusten en te gebruiken, kan aan alle eischen voldaan worden. Uit proeven is gebleken, dat een grobak met 2 paarden ge makkelijk in alle terreinen 350 K.G. kan vervoeren, dus on geveer 12000 patronen en de fourage van 2 paarden. Een gro bak met 2 paarden van goede qualiteit kost f 100. Voert men dan op de grobak nog mede 2 draagkussens, dan kunnen de trekpaarden over kleine afstanden, ook als draagpaarden dienst •doen. Waar men voor een goed pikolpaard 50 betaalt is het duidelijk, dat een sectie met draagpaarden veel duurder komt -dan een sectie met grobaks. Bovendien kan men de grobaks ook speciaal doen vervaardigen in verband met de vracht, welke zij vervoeren moeten, zoodat allicht de spoorbreedte en het gewicht geringer kan worden met het oog op het vervoer langs breede voetpaden. Uit een en ander volgt dus, dat het aanbeveling zou verdie nen de sectiën mitrailleurs met kleine grobaks te organiseeren <en desnoods per brigade 1 sectie met draagpaarden. Met het oog op het voorgaande mogen hier eenige opgaven ■volgen. Volgens den Militairen Spectator 1900 No. 2 wegen 3000 pa tronen van 6^ m.M. (100 houders a 30 patronen) ongeveer 70 K.G. dus 750 patronen (25 houders) 17£ K.G. Rekent men voor de verpakking 2£ K.G. dan maken 750 patronen van m.M. in houders een éénmansvracht van 20 K.G. uit. Een draagpaard draagt 62^ K.G. Rekent men voor een ■draagzadel 15 K.G. dan kan het paard aan patronen dragen -47i K.G. dus 1800 patronen. Een grobak getrokken door 2 paarden vervoert in alle terreinen dc 350 K.G. Rekent men voor de 2 draagkussens 30 K.G. dan kun- :uen op de grobak geladen worden 12000 patronen of 320 K.G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 49