39 één sectie op draagpaarden geladen moeten worden. Wil men van de cavaleriemitrailleurs nut hebben dan moeten ze snel verplaatst kunnen worden, waarvoor het vervoer als veld- vuurmond, dan wel op pakpaarden, als in Zwitserland een ver- eischte is. Ook het personeel zou dan geheel bereden moeten zijn. Aan het vervoer als Veldvuurmond is ontegenzeggelijk het voordeel verbonden, dat het wapen snel gevechtsvaardig is, wat vooral bij ondersteuning van den aanval te paard van belang geacht moet worden. Waar echter voor onze cavalerie de aan val te paard wel uitzondering zal blijven, met het oog op haar sterkte en haar materiaal, zoodat haar werkkring, ook al in ver band met onze lage terreinen, meer die van bereden infanterie nabij zal komen, daar komt het me voor, dat het vervoer op draagpaarden, in beginsel zooals zulks in Zwitserland geschiedt, de voorkeur zou verdienen. Gaat men echter na hoeveel rij- en draagpaarden noodig zijn bij deze wijze van vervoer, dan is dit voor ons ondoenlijk, waar we zelfs moeite hebben onze cavale rie behoorlijk bereden te houden. De eischen te stellen aan een cavalerie-draagpaard zijn toch veel hooger dan die voor een infan terie-draagpaard. Blijft dus het vervoer op affuit. Ziet men echter hoeveel groo- ter doel een mitrailleur op affuit biedt dan een op drievoet, is het juist, dat onze cavalerie meer door vuur dan door het blanke wapen zich nuttig zal kunnen maken en verdient het aanbeveling cavaleriemitrailleurs door wielrijders te doen beschermen, dan zou het mogelijk zijn ook deze mitrailleurs op lichte, solide voertui-' gen te vervoeren, welke echter wegens het vervoer van den ge leider op het voertuig en de versnelde gangen, lichter beladen moe ten worden, b.v. met 200 K.G. (6000 patronen, 2 draagkus- sens), aannemende, dat als geleider een lichte inlander aangewe zen wordt. Belast men de munitievoertuigen eveneens met 200 K.G. 6000 patronen en 2 draagkussens) dan is een dergelijke groep mi trailleurs voldoende beweegbaar, aannemende, dat het personeel deels op rijpaarden, deels op rijwielen vervoerd wordt en het mis schien mogelijk is op elk rijpaard of rijwiel eenige honderden patronen (b.v. 750) te laden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 51