51 Haar artilleriematerieel omvat alle soorten van vuurmonden en affuiten, van het zwaarste tegenwoordige marine- en kustgeschut tot mitrailleurs van minimaal kaliber. Yoor de vervaardiging der zware stukken wordt de staaldraadconstructie toegepast Op de tentoonstelling had ik, evenals ieder officier-bezoeker, die daartoe het verlangen te kennen gaf, het genoegen door den vertegenwoordiger der maatschappij rondgeleid te worden, die mij, waar noodig de gewenschte inlichtingen gaf en mij ten slotte eene monographie van het tentoongestelde ter hand stelde Hierdoor ben ik in staat gesteld om het materieel der maatschappij bij het Ned. Indische Leger meer bekend te maken dan tot dusver het geval was. Tot gebruikmaking van de mij verstrekte gegevens werd mij door de directie welwillend machtiging verleend. Ik zal mij bepalen tot het artillerie materieel, daarbij in de «erste plaats in het kort den sluittoestel beschrijvende, om latei- meer uitvoerig bij eenige interessante geschuttypes, vooral die voor gebruik te velde bestemd, stil te staan Be sluittoestel. Behalve de automatische kanonnen, hebben alle vuurmonden hetzelfde type van sluittoestel, ontleend aan den Zweedschen ingenieur Axel Welin, hetwelk sedert 1894 reeds bij de Zweedsche kustartillerie wordt toegepast. De sluittoestel is eene schroefsluiting en bestaat uit de sluit- schroef, het scharnierstuk, den gasafsluiter en den ontstekings toestel. Het ronde oppervlak der sluitschroef vertoont een aan tal van schroefdraad voorziene en gladde sectoren, waarvan de •eerste pakken in moerdraden van de lipglaats der sluitschroef in het kanon en alzoo de sluitschroef in hare ligplaats vastzetten. Bij de meeste schroefsluitingen hebben alle sectoren denzelfden straal en vormt de sluitschroef dus een cylinder, terwijl gladde en gegroefde sectoren om den anderen voorkomendit is hier niet het geval. Het sluitstuk voor een kanon van 15 c.M. als voorbeeld nemende, tellen wij vier gegroefde en twee gladde sec toren, alle even groot, de vier gegroefde twee aan twee geplaatst naast elkaar; daartusschen telkens een gladde. Yan twee naast elkaar geplaatste gegroefde sectoren is de straal van den een grooter dan die van den ander; de ligplaats voor de sluitschroef Eenige in dit artikel voorkomende bijzonderheden zijn niet ontleend aan bovenge noemde monographie, doch aan de „Revue d'Artillerie."

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 63