HET KAZERNE-CONCUBINAAT. Bijna geen koloniale begrooting wordt in de volksvertegen woordiging besproken of er gaan stemmen op tegen het con cubinaat in het leger. Men acht het bestaan er van in strijd met de zedelijkheid en ziet er de oorzaak in van allerlei erger lijke toestanden. Een regeering die zich beschaafd wil noemen, moet naar het oordeel dei- woordvoeders breken met een instel ling die (naar Westersche begrippen) spot met eiken huwelijks band, en die aanleiding geeft, dat het zedelijk bewustzijn in het leger hoe langer hoe meer verstikt raakt. Men beroept zich op Britsche en Fransche koloniale toestanden om te bewijzen, dat het concubinaat volstrekt niet noodzakelijk is, en dat dus ook ten onzent het bestaan hoe eer hoe beter dient te worden op geheven. Behalve in de Kamer wordt de strijd tegen het kazerne-con- cubinaat ook gevoerd door verschillende vereenigingen, als daar zijn: de vereeniging tegen de prostitutie, die tot bevordering dei- zedelijkheid in de Nederlandsche Overzeesche bezittingen, de Militaire Jongelingsbond, enz. Dan weer met meer, dan weer met minder kracht hamert men door op hetzelfde aanbeeld, steeds aangevuurd door de op zichzelf nobele overtuiging, een goed werk te verrichten. In aanmerking nemende de gemakkelijkheid waarmede in een leger de eerbiediging van een of ander verbod kan worden ge. eischt, moet het verwondering wekken dat daarin nog steeds een instituut kan blijven bestaan, waartegen zoo herhaaldelijk te velde getrokken wordt, te meer moet dit verbazen, omdat men in bijna elk koloniaal-verslag kan opmerken, dat de re geering zelf niets liever zou willen dan een einde te maken aan dien ook in haar oog vicieusen toestand. De omstandigheid dat de dikwijls met felheid gestreden strijd tot nu toe zonder resultaat is gebleven, en de oogenschijnlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 663