650 'beschouwen, daarmede kan men toch niet de bezwaren ontken nen, die er voor den soldaat aan verbonden zijn. Ook naar onze meening is onthouding mogelijk, wanneer daarnaar met veel wilskracht gestreefd wordt. Maar zich zes, dikwijls twaalf jaren en langer tot abstinentie te dwingen, zal toch slechts kunnen gelukken aan een enkel degelijk opgevoed en in alle opzichten zedelijk overtuigd jongmensch, maar niet aan het gros van het leger dat voor verreweg het meerendeel bestaat uit jonge mannen, die het Indische militaire leven begonnen zonder veel opvoeding te hebben genoten, en zonder het nut te hebben ge leerd hun hartstochten te bedwingen. Men dient rekening te houden met de werkelijkheid. En deze werkelijkheid eischt met aandrang, dat het kazerne- concubinaat blijft bestaan, omdat dit een goed werkend middel is om uitspattingen te voorkomen, die niet anders dan geslachts ziekten en lichaamszwakte veroorzaken, beide nadeelen niet al leen schadelijk voor het leger, maar ook voor de maatschappij waarin straks de militairen terugkeeren. Waar we hier op doelen is de prostitutie, die met haar pest walm de gansche samenleving, maar inzonderheid het tot het celebaat gedwongen leger infecteert. Zoo geeft het Kol. verslag aan, dat het aantal Europeesche behandelden voor syphilis of venerische ziekten in 1899 tot ruim 49 pCt. van de aanwezige sterkte steeg, terwijl het gemiddelde over de laatste 10 jaren genomen, ongeveer 45 pCt. bedroeg. Wanneer men nu als zeker mag aannemen, dat zij die met huis houdsters leven bijna niet besmet raken, dan zal dit toch tot nadenken moeten stemmen alvorens over te gaan een instituut op te heffen, waardoor de reeds ontmoedigende verhouding on getwijfeld nog ongunstiger wordt. Hier moeten we er op wijzen, dat, we dit niet door cijfers kun nen staven, omdat deze nergens te vinden zijn. Zoo blijkt bij het onderzoek naar de oorzaken en de gevolgen van prostitutie en drankmisbruik, dat alles wat betrekking heeft op statistiek, schromelijk verwaarloosd wordt. Gelukkig heeft het legerbe stuur verleden jaar maatregelen genomen om gegevens te verkrij gen omtrent den invloed van het concubinaat op de dronken schap. Zoo staat, wat men toch al licht zou denken, het boven-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 670