654 de financieële toestand van dit gesticht meer dan treurig is, en dat vele kinderen van verzorging en opvoeding verstoken moeten blijven. Reeds in de zitting van 25 November 1898 wees het kamerlid Pijnacker Hordijk op de te kleine subsidie's. Een geldloterij heeft in staat moeten stellen een nieuw gebouw te kunnen betrekken, wat dringend noodig was daar het oude gesticht reeds lang geïnfecteerd was door malaria en beri-beri. Wij geven toe, dat het in strijd is met de opvattingen eener gezonde sociale politiek om den staat verantwoordelijk te stellen voor de verzorging en opvoeding van alle ouderlooze of verlaten kinderen; zij moet dit, ten minste grootendeels, overlaten aan particuliere liefdadige instellingen. Maar deze opvatting ook ten aanzien van de militaire weezen te huldigen, hiertegen moeten we ons verzetten. Men heffe het kazerne-concubinaat op en aanvaarde de geldelijke consequenties die deze maatregel zou blijken met zich mede te brengen, of men late het bestaan, maar stelle zich verantwoordelijk voor het geslacht dat alsdan ter wereld komt. En ook voor de Indo-maatschappij is het noodzakelijk, dat de regeering zich het lot der ouderlooze of verlaten militaire wee zen aantrekt. Het is maar al te waar dat Indië, evenals Europa, staat in de schaduw van sociaal-economische misstanden. In het moeder land zint men daarom op middelen om tot verbetering te gera ken door te trachten wetten in het leven te roepen ten einde den druk waaronder de lagere klassen der bevolking gebukt gaan, eenigszins te verlichten. Voor Indië blijft men vrijwel werkeloos en de toeneming van het pauperisme onder de Indo- Europeesche bevolking wordt met kalme berusting aanschouwd 1). En nu juist de omstandigheid bestaat, dat de onverzorgd ach tergebleven kinderen der Europeesche mindere militairen een belangrijk deel vormen van hen, die dat pauperisme voeden, zou 1) De onlangs verschenen circulaire aan de hoofden van gewestelijk bestuur met op dracht om statistische gegevens te verzamelen ten einde den omvang van het rauperisme te leeren kennen, toont slechts dat men uit den dommel begint te ontwaken. Met erkentelijkheid maken we melding van de pogingen van den heer J. van der Steur om het lot der ouderlooze en verlaten militaire weezen te verzachten, en hen op te leiden tot nuttige leden van de maatschappij. Zijne godsdienstige overtuiging daargelaten, valt er van dezen philantroop veel te leeren

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 674