656 nu en dan vrouwen geduld worden, die eigenlijk meer in een bor deel dan in een kazerne thuis behooren. Wij geven toe dat het gebrekkig politie-toezicht en het algeheel gemis van een Burger lijken stand dikwijls oorzaken zijn, dat men onvolledig omtrent de antecedenten der vrouw blijft ingelicht, en daarom zelfs bij de meest ernstige en consciëntieuze beoordeeling kan falen, maar toch mag men zoo hier en daar nog wel een nauwgezetter toepas sing eischen van de circulaires daaromtrent door het legerbe stuur uitgevaardigd, welke aan duidelijkheid niet te wenschen overlaten. Hier willen we tevens protesteeren tegen de te algemeen heer- schende meening als zou onthouding zoo schadelijk voor de ge zondheid zijn. Maar al te veel is toegeeflijkheid bij de beoordeeling van sexueele uitspattingen hiervan het gevolg. Terwijl men de dronkenschap met allerlei strenge middelen bestrijdt, knijpt men gaarne een oog toe wanneer débauches van sexueelen aard moeten worden beoordeeld. Ernstige en het goede willende chefs staan nog dikwijls onder den invloed der overweging, dat geslachts gemeenschap voor den man bepaald noodzakelijk is; vele anderen gaan verder en zien in onthouding een soort van verwijfdheid en onnatuurlijkheidnog anderen spreken van „mannelijke plich ten" wanneer dit onderwerp aan de orde is. Geenszins zouden we wenschen, dat men door middel van straf of strenge repres sieve maatregelen den man belette geslachtsgemeenschap te zoe ken, maar wel achten we het meer dan tijd dat het intellectueele deel van het leger tot het inzicht komt, hoe gevaarlijk het is den onontwikkelde op een dwaalspoor te brengen door den omgang met een vrouw voor te stellen en te beschouwen als een den man noodzakelijk toekomend recht. Men moge bedenken, dat, waar buiten huwelijk of concubinaat der geslachtsdrift geene pei - ken worden gesteld, de soldaat zonder nadenken het zoogenaamd voor zijne gezondheid noodig geachte al te gemakkelijk en schielijk verwart met een maar bot vieren zijner lusten, en dat te groote toegeeflijkheid in deze oorzaak wordt van verkeerde zedelijkheids begrippen bij den man. Het verwisselen van militair anders dan bij overlijden moest verder voor de concubines onmogelijk gemaakt worden. Zoo gebeurt het niet zelden, dat zij den man trouw blijft, totdat deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 676