659 •die de zaden moet uitstrooien, waaruit zelfbeheersching en zelf veredeling ontkiemen. Niet alleen in naammaar inderdaad moet de zedelijke vorming voorlaan de grondslag zijnwaarop de geheele sol daten-opleiding berust (1). De Godsdienst moge voor den eenvoudig- geloovige nog steeds een krachtig schild zijn tegen de verzoeking, men zal niet kunnen ontkennen, dat bepaalde leerstellingen voor een massa ernstige menschen hunne beteekenis hebben verloren, en dat zij ook in het leger niet genoeg meer bij machte zijn den wil om rein te leven, naar eisch te schragen en te versterken. En ten slotte een ernstige waarschuwing. Zoo langzamerhand dreigt het streven om het zedelijk peil van het leger te verhoogen zich te concentreeren in den wensch om het kazerne-concubinaat op te heffen. Maar laat men zich op dat doel niet blind staren Het maatschappelijk leven van den soldaat in Indië bevat gevaar lijke kiemen tot degeneratie. De scheeve verhouding, waarin hij staat tot de hem omringende samenleving is oorzaak, dat het bestaan buiten de kazerne alle opgewektheid mist, en dat eentonigheid en verveling er voor in de plaats treden. En daardoor ontstaat het gif van prostitutie en dronkenschap. Het concubinaat is, wel verre van nadeelig, onder deze omstandig heden een zeer heilzaam tegengif. Dat men dit moge bedenken alvorens te gaan medewerken aan een ontijdige en plotselinge ■opheffing! Ducimus. (1) We verwijzen hier naar ong opstel .Militaire opvoedkunde" voorkomende in dit tijdsohrift 1901. No. 5, 6 en 7.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 679