55 paar nokken van het affuitlijf. Achter aan het steunvlak bevindt zich een getande boog, waarop eene schroef zonder eind werkt. De ze schroef is bevestigd aan een paar nokken van de wieg. Onmid dellijk onder dezen getanden boog bevindt zich de verbinding met den stelschroefkop. De stelschroef, op de gewone wijze tusschen de zijwangen aangebracht, wordt door tusschenkomst van een paar kegelvormige rondsels door een stelrad in draaiing gebracht. De richtmiddelen, opzet en vizierkorrel, bevinden zich aan de linkerzijde van de wiegzij gaan dus niet met den terugloop mee, zoodat telkens na volbrachte richting de opzet zonder kans voor verandering van stand kan blijven staan. De affuit is overigens op de gewone wijze uit stalen platen en bouten samengesteld; het staartbeslag is met hetzelfde doel als bij de voorgaande affuit tot eene plaat uitgesmeed. Aan de linkerzij de van den staart bevindt zich eene zitplaats voor den richter, die van hieruit zonder eenige moeilijkheid hoogte- en zijdelingsche richting kan geven. Op marsch wordt deze zitplaats langs de lin ker zijwang neergeslagen. De as is tweemaal rechthoekig omge bogen en stevig aan de zij wangen verbonden. Aan elk uiteinde van het aslijf bevindt zich een ring, waaraan zijn bevestigd de remmen, welke de raden gedurende het vuur op de plaats moeten houden. Deze remmen, voor ieder rad één, bestaan ieder uit eene remklos, welke bij het openen van het vuur op den radband wordt geplaatst. Daar het bevestigingspunt der remklos, bovengenoemde ring, excentrisch is geplaatst ten opzichte van het draaipunt der raden, zal de remmende werking onmiddel lijk na plaatsing intreden en des te sterker worden naarmate het rad meer neiging heeft om te draaien. Gedurende den marsch worden deze radremmen natuurlijk buiten werking gesteld. Tusschen de zijwangen bevindt zich een gereedschapskistje, terwijl de as van zitplaatsen is voorzien. Gedurende het vuur blijft de richter op zijne zitplaats aan den affuitstaart zitten. Berg affuit voor een snelvuurkanon van 75 m.M. De voor deze affuit bestemde vuurmond is van nikkeistaai en bestaat uit één stuk. Hij is besloten in eene over het algemeen cylindervormige, hardbronzen wieg, zoodat het achter- en mond-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 67