661 vendien belangrijke mededeelingen van Prof. J. J. M. de Groot, welke te vinden zijn in de Bijdragen van het Koninklijk Insti tuut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Nederlandsch- Indië, zesde volgreeks, zesde deel. Daar wordt ons geleerd, dat een zelfde bijgeloof bestaat bij Japanners en Chineezen. De eersten onderscheiden negen gunstige en tien ongunstige plaatsen der haarwervels. De ongunstige zijn op een drietal na terug te vinden onder de kwade wrongen, vermeld in de geschriften der heeren Veth en May er-, en de gunstige even eens op drie na. Van de ontbrekende zes meen ik er nog drie, n.l. één goede en twee kwaden, weergevonden te hebben bij de teekenen aan welke de Javanen waarde toekennen, zooals deze vermeld worden in een aanstonds te noemen werkje, dat ik mede als bron heb gebruikt. De vergelijking kon te gemakkelijker geschieden, aangezien zoowel het artikel van Prof. de Groot als bedoeld boekje toegelicht zijn met duidelijke teekeningen. Het Chineesche bijgeloof over de haarwervels toont weinig overeenkomst met het Japansche en met dat in den Indischen archipel, indien men uitsluitend let op de plaats der teekenen. Vergelijking dezer drie stelsels geeft dientengevolge geen middel aan de hand, dat veel nader brengt tot de oplossing van het vraagstuk betreffende de herkomst van dit geloof. Immers aldus de schrijver in de Bijdragen - „men voelt zich opgrond van dat feit (gebrek aan overeenkomst tusschen het Japansche en het Chineesche stelsel) bijna gedwongen om aan te nemen, dat Japan zijn paard niet uit China kan hebben ontvangen, want zou het in dit geval ook niet het haarwrongen bijgeloof, althans in hoofdtrekken, hebben overgenomen?" Evenmin licht vergelijking dezer stelsels ons in met betrek king tot de vraag, van welk volk de Insulaners het paard hebben gekregen. De overeenstemming tusschen het Japansche en het Javaansche stelsel is wel is waar groot, maar in Japan was het paard evenmin inheemsch als op Java. De gedachte ligt voor de hand, dat men voor beide landen naar één plaats van herkomst heeft te zoeken, welke plaats vermoedelijk op het vaste land van Azië zal te vinden zijn, doch buiten China. Ik stipte boven aan, dat behalve de genoemde werken nog

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 681