689 voorschrift voor de veldtroepen niet langer eene doode letter blijven. Ik bedoel 110, 119 en 169. De wenken hierin gegeven zijn niet mogelijk uit te voeren, als men de tactische onderdeelen niet vermengt. Dat dit niet te verdedigen is, behoeft geen betoog. Toch hebben de voordeelen, verbonden aan het gebruik van gemengde compagnieën het legerbestuur dikwijls genoopt met verbreking van het tactisch verband tot de vorming daarvan over te gaan. In 1882 werd 2 maal uit het 10e Bn. eene gemeng de compagnie gevormd voor eene excursie naar Palembang. In 1887 werd eene gemengde Cie. van het 17e Bn. naar Troe- mon gezonden, in 1890 eene idem van het 5e Bn. naar Flores. Men denke verder aan de Tobalandenterwijl tegenwoordig op Atjeh de Marechaussees bewijzen hoe hoog de gevechtswaarde van gemengde compagnieën bestaande uit Amboineezen en in landers wel kan worden opgevoerd. Ondanks dit laatste voordeel is Troepenoff. en velen met hem een tegenstander van de gemengde compagnie. En de redenen, die de tegenstanders aanvoeren. Steeds is het weer „het moreel overwicht van den Europeaan gaat bij de samensmelting verloren." T. zegt in een noot zelfs op blz. 92 „dat wij van onze inlanders geene halve Europeanen moeten maken." En al was dit nu zoo, al ging dat beroemde moreele overwicht eens verloren, is dat dan geen voordeel waar wij onze inlanders eens zullen moeten aanvoeren tegen een Europeeschen vijand. Doch soit, laat het een nadeel zijn, geldt dit dan niet voor de cavalerie, de artillerie en de garnizoenstroepen? Wil men dit moreel overwicht behouden, kan dit dan niet beter geschieden bij de gemengde compagnieën, waar men den Europeaan corveeën en andere vernederende baantjes kan be sparen, waar men hen in mijn stelsel niet anders bezigt dan als voorganger van den inlander? Wat moeilijkheden bij de verpleging en administratie aanbelangt, deze zijn te overwin nen, bovendien beide zijn ten dienste van het leger en niet omgekeerd. Dat men ook in het buitenland er wel eens toe is overgegaan de gevechtskracht van het inheemsch soldatenelement te ver- hoogen door de samenvoeging met Europeanen bewijst o. a. de

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 713