- 693 de andere is commandant van den trein van het bataljon. De trein, die in tijd van vrede uit een kern van bv. 4 ossenkarren en 34 pikolpaarden per bataljon bestaat, (d.w.z. voldoende draag kracht om de gevechtstreinen te vormen uitgez. de tandoes), wordt in oorlogstijd en in den manoeuvretijd op sterkte gebracht. Met dezen kern is men in staat de compagnieën beurtelings eenige dagmarschen ver uit het kwartier te zenden, waarbij dan de hoog noodige terreinkennis wordt verkregen. De stafhoornblazer maakte ik bereden om redenen als reeds in dit Tijdschrift Jrg. 1900 breedvoerig zijn omschreven. Het bureau van den kwartiermeester van het bataljon bestaat uit 4 fouriers, die onder zijn toezicht de administratie voeren der respect, compagnieën. Een schrijver is hem verder toegevoegd. Per bataljon is vast ingedeeld eene ambulance. Zeer globaal zal ik nu tot besluit een schema geven zooals ik mij het hoogere troepenverband denk: De geheele veldinfanterie is nu verdeeld in 7 brigades; 6 brigades bestaan uit 3 bataljons, 1 batterij, 1 escadron, comp;e. genietroepen, en zijn gelegerd op Java. De 7e brigade bestaat uit 2 bataljons, 1 batterij, 4 escadron en Ha compie. genietroepen en is gelegerd op Sumatra. Bij den staf der brigades zijn ingedeeld 1 kolonel commandant, 1 luitenant of kapitein-adjudant, 1 kapitein v.d. Gen. staf, 1 kapitein-intendant, verder de noodige ordonnansen, hoornblazer, schrijvers, enz. Het veldleger op Java is ingedeeld in 2 divisiën b.v. resp. sterk 4 en 2 brigades, en gecommandeerd door een generaal- majoor. Aan hun staf worden toegevoegd: 1 kapitein-adjudant, 1 hoofdoff. v.d. Gen. staf, 1 hoofdofï. intendant en verder personeel. De legering der brigades en divisiën moet overigens geheel in overeenstemming zijn met hun taak in oorlogstijd. De bri gades dus, die in de eerste plaats bestemd zijn om op te treden in overzeesche expeditiën behooren in kustplaatsen te worden gelegerd. Verder is het natuurlijk noodig voor wat betreft vooral de oefening der escadrons en batterijen, dat iedere brigade

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 717