700 „Mais celui qui palit efc qui tremble et dont le coeur bat avec „force, tumultueusement, avec une grande angoisse tout inté- „rieure, peut être un brave lui aussi. II a un grand désir de „s'enfuir, de se soustraire au danger; il sent une émotion pro- „fonde l'envahir et cependant il reste a son poste, résolu, calme „en apparence, sa paleur seule et son tremblement décèlent l'an- „xiété qui le ronge. Qui aura le droit de refuser a celui-la d'être „un brave? A mon sens, il sera plus brave que tout autre. „Mais quoique j'ai grand estime pour lui, j'aurai peu de confiance, „car son effort d'héroïsme peut être tout a l'heure vaincu". En dit is helaas bij de jonge Javaantjes meermalen voorge komen. De schrijver voegt er dan nog verder aan toe„Le seul rnoyen efficace d'avoir raison de la peur, c'est l'habitude". Java nen, die reeds eenmaal te velde waren geweest, hebben zelden hunne chefs teleurgesteld. Gaan wij nu na hoe de compagnie moet zijn samengesteld, dan kunnen wij ons daaromtrent twee vragen stellen nl. a. Moet de samenstelling blijven, zooals zij nu is? of b. Moet het stelsel van z.g. gemengde compagnieën worden ingevoerd? De meeningen hierover loopen zeer uiteen. Wat dooi den een voor goed wordt uitgemaakt, wordt door den ander afgebroken. Voornamelijk loopt de strijd over de vraag, of van een compagnie, bestaande uit Javanen en met hen gelijk te stellen landaarden, niet een gedeelte uit Europeanen moet bestaan. Vrij algemeen is men het er over eens, dat Amboineezen en Mena- doneezen geen toevoeging van Europeanen noodig hebben en dat dit ook niet gewenscht is, evenmin als hunne toevoeging aan Ja- vaansche compagnieën. Dit laatste is vooral niet gewenscht, omdat eene innige verhouding tusschen twee rassen, zóó zeer verschillend in karakter, nimmer goed kan gaan. Nu moge men mij tegen wer pen, dat hiervan niets blijkt bij onze marechaussees, doch dit korps bestaat uit de beste soldaten, die dus niet naijverig op elkaar behoeven te zijn, omdat zij gelijke militaire waarde bezitten. De noodzakelijkheid van gemengde compagnieën bestaat voor de Javanen m.i. ook niet. Zeer zeker erken ik, dat er vele voor- deelen aan verbonden zijn, indien de compagnie in haar geheel tegenover een inlandschen vijand optreedt en dat ook tegenover

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 724